يكشنبه 18 خرداد 1399 | Sunday 7 June 2020

سوپروایزر آموزشی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان این که با اهدای پلاسما به مبتلایان کرونا احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود، تاکید کرد: باید سطح آنتی بادی در بدن بهبودیافتگان به حد قابل قبولی برسد تا بتوان از پلاسمای جداسازی شده آنان برای درمان مبتلایان استفاده کرد.

به گزارش دیارجنوب، نصیری در خصوص شرایط اهدای پلاسمای خون به مبتلایان کووید ۱۹، اظهار کرد: پلاسمای خون از افرادی دریافت می‌شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، رسیدن ایمنی بدن به حد قابل قبول را فاکتور مهمی برای اهدا پلاسما عنوان کرد و گفت: خانم‌های باردار و یا بانوانی که یک یا دو بار بارداری را تجربه کرده‌اند و یا افرادی که سقط جنین داشته‌اند، کاندید مناسبی برای اهدا پلاسما نیستند.
نصیری با بیان این که رضایت کامل اهدا کننده و دریافت کننده شرط اصلی درمان و اهدا پلاسما است، خاطرنشان کرد: این اقدام درمانی کاملا داوطلبانه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تمامی هماهنگی اجرای این طرح توسط واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری انجام می‌شود، گفت: پس از نوبت دهی به اهدا کنندگان و انجام آزمایشات لازم در صورت دارا بودن شرایط و سلامت کامل فرد، پلاسما جداسازی می‌شود. حداکثر زمان اهدا پلاسما بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است.

نصیری در ادامه کم‌خونی و ضعف بدنی را موضوعی کاملا بی ارتباط با اهدای پلاسما عنوان کرد و توضیح داد: دستگاه جداسازی پلاسما از خون مجهز به دو خط مجزا است به این صورت که از یک جهت خون از بدن فرد خارج می‌شود و از طرف دیگر پلاسمای خون جدا سازی می‌شود و مجددا خون به بدن اهدا کننده بر می‌گردد.

وی تاکیدکرد: در واقع به هیچ عنوان حجم قابل توجهی از خون در زمان اهدا پلاسما از بدن خارج نمی‌شود، بلکه صرفا پلاسمای خون جداسازی می‌شود و تمام پروسه اهدا تحت نظر پرشک متخصص انجام خواهد شد.
نصیری با بیان این که اهدا پلاسما صرفا از طریق بیمارستان مسیح دانشوری و بقیه اله انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بهبودیافتگان به سایر مراکز و سازمان انتقال خون برای اهدا پلاسما مراجعه نکنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی ادامه داد: داوطلبان می‌توانند برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر همه روزه با واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری با شماره‌های ۲۷۱۲۲۶۳۹ ، ۲۷۱۲۲۲۵۴ و ۰۹۳۷۶۴۹۱۱۰۱ به صورت شبانه روزی تماس حاصل کنند.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در پایان با بیان اینکه تیم درمان حدود دوماه شبانه روز در حال تلاش هستند تا سلامت جامعه تامین شود خطاب به مردم اظهار کرد: لازمه کنترل و مهار همه‌گیری کرونا همکاری تمامی اجزای جامعه و کشور برای ایجاد بسیج کنترل عمومی است./ سلامت نیوز

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group