شنبه 10 خرداد 1399 | Saturday 30 May 2020

نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر به ریاست معاون سیاسی استاندار و حضور شماری از مدیران رسانه ها، فرصتی برای بیان مرور برخی ابهامات در زمینه کنترل این ویروس در استان را در پی داشت.

به گزارش دیارجنوب، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه نوع نگاه جامعه به بیماران کرونایی، مشکلاتی را ایجاد کرده، می گوید: رسانه ها در کنار تلاش های خوبشان برای اطلاع رسانی، باید جهت انگ زدایی از این بیماران هم تلاش کنند.
نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر به ریاست معاون سیاسی استاندار و حضور شماری از مدیران رسانه ها، فرصتی برای بیان مرور برخی ابهامات در زمینه کنترل این ویروس در استان را در پی داشت.
یکی از این موارد، قرنطینه خانگی بیماران مثبت پس از ترخیص از بیمارستان هاست که بطور مکرر در گزارش های روزانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مطرح می شود و بعضا در روزهای بعدتر، دلیل مبتلاشدن بیماران جدید نیز سرایت از فردی عنوان می گردد که قبلا تست وی مثبت بوده است.
به عقیده بسیاری از کارشناسان، با توجه به عدم رعایت شرایط قرنطینه خانگی از سوی برخی بیماران مثبت یا نبود امکانات و همراهی خانواده که باعث خروج آنها از منزل قبل از دوران نقاهت می شود، ضروریست تا نقاهتگاههایی برای بیماران هر شهرستان آماده سازی شده و از این طریق نظارت بیشتری بر بیماران کرونایی پس از ترخیص از بیمارستان صورت بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تایید این موضوع، می گوید: یکی از مشکلات اساسی ما برای ایجاد نقاهتگاه، این است که به محض مشخص شدن محل موردنظر که عمدتا از اماکن دولتی می باشد، شاهد تجمع برخی مردم خصوصا اهالی پیرامون آن هستیم. مثلا در مرکز استان وقتی خانه معلم برای این منظور تعیین شد، شاهد تجمع بودیم، دو روز پیش هم در یکی از شهرستان ها جلوی مرکز شناسایی بیماران کرونایی تجمع صورت گرفت و کار به جایی رسید که پزشک ما می خواست وسایلش را جمع کند.

keshmiri
کشمیری با بیان اینکه وجود نقاهتگاه هیچ خطری برای محیط پیرامونی آن ندارد گفت: به فردی که در حال نقاهت است ماسکی داده می‌شود و برای مدت ۱۴ روز برای بیرون رفتن کامل ویروس از بدن باید در نقاهتگاه قرار بگیرد، اما برحذر باشیم و به افراد مارک نزنیم و نگوئیم کرونایی، بلکه باید بگویم فردی که مبتلا به بیماری کرونا است.
وی تاکید کرد: سعی نکنیم انسان‌ها را با خط کشی و مارک نشان دار کنیم زیرا ممکن است خود ما نیز فردا به این ویروس مبتلا شویم.
کشمیری با بیان این که ابتلا به بیماری کرونا عار نیست بر ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد و افزود: کسی که به کرونا مبتلا شده، قرار نیست تا آخر عمرش دچار انگ شود، مثلا در شهرستان گناوه از 17 بیمار، 16 نفر آنها خوب شده و در سلامت کامل می باشند.
بعضا با کمک پلیس از بیماران مشکوک تست می گیریم
این مقام مسئول یکی دیگر از دلایل انگ زدایی از بیماران کرونا را جهت عدم مقاومت آنها برای تست دانست تصریح کرد: وقتی بیمار مثبتی شناسایی می کنیم، در راستای بیماریابی، به سراغ نزدیکان یا افرادی که با او ارتباط داشته اند می رویم، ولی بارها با مقاومت برای گرفتن تست مواجه بوده ایم و اگر خواهش جواب نداده، ناچار به کمک گرفتن از پلیس برای تست می شویم.
دکتر کشمیری خاطرنشان کرد: در این خصوص موارد متعددی داشته ایم که حتی علائم و نشانه ای از بیماری بروز نداده اند، اما تست کرونای آنها مثبت شده و اقدامات درمانی برایشان را شروع کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه کرونا یک بیماری مسری و نیازمند درمان به موقع است خاطرنشان کرد: تاخیر در معالجه، باعث شیوع بیماری خصوصا برای اطرافیان می شود، از این رو افرادی که شبکه های بهداشت شهرستان ها تشخیص می دهند باید از آنها تست کرونا بگیرند، نباید مقاومت کنند.
ماجرای خبرساز غسل عادی یک بیمار مثبت در دشتستان
یکی از ابهاماتی که در روزهای اخیر مطرح شده، درباره ترخیص بیمار مثبت کرونا در دشتستان و سپس فوت وی بوده که بصورت عادی توسط یک مغازه دار غسل داده شده و مراسم تشییع او برگزار گردید، اما بعدا نتیجه آزمایش کرونای آن مرحوم که مثبت بوده، دریافت شد. به عقیده برخی، این موضوع دلیل اولیه شیوع کرونا در یکی از روستاهای اطراف برازجان بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه کارهای ما بی نقص است و در ابتدای امر خصوصا به دلیل تاخیر در دریافت جواب آزمایش ها، اشکالاتی داشتیم، تصریح کرد: اما برخلاف متن منتشر شده در فضای مجازی، طبق پرونده بیمارستانی که موجود است، این بیمار خانم از بیمارستان ترخیص نشده و بعد از فوت، جسد تحویل خانواده گردید.
به گفته دکتر کشمیری، پس از اینکه جواب تست مثبت آن مرحوم از تهران رسید، با شکافتن اطراف قبر، آهک پاشی صورت گرفت، ادامه داد: همچنین با وجود گرفتاری زیادی که داشت، سراغ افرادی که با مرحوم در ارتباط بودند رفتیم و حتی با وجود مقاومت هایی که برخی داشتند، تست گرفته شد و افرادی که مثبت شدند، بستری شدند.
وی درباره اینکه زن مغازه داری که اقدام به غسل این متوفی کرده بود به دلیل شغلش، یکی از دلایل شیوع بیماری در شهرستان دشتستان ارزیابی می شود، تصریح کرد: اتفاقا تست این خانم منفی شد، هرچند به محض اطلاع از ماجرا، چندین روز مغازه وی تعطیل گردید تا از شیوع احتمالی بیماری پیشگیری شود.
عدم رعایت توصیه ها، باعث همزمانی بیماری در دشتستان شده است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه درست نیست بخاطر بیماریابی فعالی که داریم، دانشگاه علوم پزشکی متهم به شیوع بیماری کرونا شود، خاطرنشان کرد: در دشتستان به دلیل عدم رعایت توصیه های بهداشتی شاهد همزمانی بیماران هستیم، طوری که عمده افراد مثبت یا در مراسم های عید دیدنی بزرگ که فردی بیمار از خارج استان وارد شده یا مراسم ترحیم یا ارتباط گرفتن با بیمار مثبت گرفتار شده اند. حتی برخی از آنها به دلیل ارتباط با بیمار مثبت، در زمان تست کرونا هیج نشانه ای بروز نداده بودند، ولی مثبت شده و به نوعی ناقل بودند.
به گفته وی، درست نیست برخی افراد، عملکرد شبکه بهداشت برای بیماریابی و اینکه سراغ افراد مرتبط با فرد مثبت می روند را دلیل شیوع بیماری در دشتستان بدانند.
کشمیری بار دیگر از هم استانی ها خصوصا اهالی دشتستان تقاضا کرد از حضور در مراسم های فاتحه، مهمانی و مواردی که تجمع می باشد خودداری کنند، ضمن اینکه برگزاری مراسم ختم در خانه تفاونی با مسجد ندارد و در هر دو مورد احتمال سرایت بیماری می باشد.
مشکل ماسک جهانی است
یکی دیگر از انتقادات در این نشست، کمیاب بودن ماسک و دستکش حتی در داروخانه 22 بهمن به عنوان داروخانه مرجع استان است، آن هم در شرایطی که روزانه خبرهایی ریز و درشت مبنی بر تولید ماسک در رسانه های استانی از قول مسئولان متعدد منتشر می شودو البته درباره ضدعفونی بودن ماسک هایی که در برخی فضاها تولید می شود هم بحث هایی مطرح می باشد.
در این خصوص رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: ماسک بحرانی جهانی مبدل شده و درخصوص تامین آن وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ما مسئولیتی نداریم، بلکه دستگاههای دیگر مثل صنعت و تجارت در این زمینه مسئولیت دارند.
به گفته وی، اگر 50 میلیون نفر از جمعیت کشور روزی سه عدد ماسک استفاده کنند، نیاز روزانه 150 میلیون ماسک می باشد؛ درحالی که بالاترین ظرفیت تولید ماسک در کشور روزی 2 میلیون عدد است، از این رو کمبود وجود دارد.
دکتر کشمیری می گوید: در یک مورد برای رساندن ماسک به دست مردم داشته که بعضا با ایراداتی مواجه شده و گفته اند چه صمنی در این خصوص دارم، چرا که وظیفه ای برای دانشگاه علوم پزشکی پیرامون توزیع ماسک در جامعه دیده نشده و اولویت ما نیز برای تامین این اقلام، کادر درمانی هستند که در خط مقدم مقابله با بیماری می باشند./ خلیج فارس

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group