يكشنبه 17 فروردين 1399 | Sunday 5 April 2020

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در بارش‌های اخیر، پنج میلیون مترمکعب روان‌آب بوسیله سازه‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان بوشهر کنترل و مهار شد.

علی جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سازه‌های آبخیزداری و آب‌خوان‌داری احداث شده در شهرستان‌های دشتی، دیر، کنگان، عسلویه و جم نقش مؤثری در مدیریت رواناب‌ها و جلوگیری از وقوع سیلاب و خسارت ناشی از آن به شهرها و روستاهای مناطق یادشده در بارندگی اخیر داشته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اضافه کرد: بیش از پنج میلیون مترمکعب از حجم آب سیلاب سوم فروردین ۱۳۹۹ در این سازه‌های احداثی مهار شد.

وی خاطرنشان کرد: در بارندگی تاریخ سوم فروردین ماه ۱۳۹۹ که در کل شهرستان‌های استان اتفاق افتاد، میزان آن در مرکز استان نرمال اعلام و به سمت جنوب از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

جعفری افزود: بیشترین شدت در شهرستان‌های کنگان و دیر بود که در دوره زمانی کمتر از یک ساعت به بیش از ۱۰۲ میلیمتر رسید، اما به لطف اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری دو سال اخیر، با کنترل سیلاب و کاهش حجم خروجی و تأخیر در سرعت جریان روان‌آب، از قدرت تخریبی سیل یاد شده کاسته شد و از خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیر احتمالی جلوگیری شد.

وی ادامه داد: این سازه‌ها توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در مناطق یاد شده با اعتبارات ملی، صندوق توسعه ملی و استانی احداث شده‌اند.

جعفری با تاکید بر نقش موثر سازه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کنترل و مهار سیلاب‌های فصلی تاکید کرد: مطالعات تفصیلی اجرایی حوزه آبخیز شهرهای کنگان و بنک انجام شده است و در صورت تامین اعتبار لازم، عملیات اجرایی ۱۰ سازه آبخیزداری و آبخوانداری آغاز خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group