پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday 9 April 2020

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور از تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت ملخ در استان‌ها خبر داد.

علیمراد سرافرازی در گفت‌وگو اظهار داشت: سال گذشته عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام شد اما امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به یک‌میلیون هکتار بسته به شرایط افزایش یابد.

وی تصریح کرد: تفاوت امسال با سال گذشته در سرمایه‌های نیروی انسانی و امکاناتی است که نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر شده است.

سرافرازی بیان کرد: اعتبارات خوبی با حمایت سازمان برنامه و بودجه تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص و در اختیار ۱۰ استان درگیر توزیع و تأکید وزارت کشور در زمینه همکاری استانداران جای دغدغه و نگرانی وجود ندارد.

وی تأکید کرد: در ارتباط با آفت‌کشی سازمان حفظ نباتات هیچ محدودیتی ندارد و به‌اندازه کافی سم تأمین‌شده است و در بحث سوخت نیز حسب نامه‌ای که به استانداران نوشته‌شده به‌اندازه کافی در اختیار سازمان‌های جهاد کشاورزی قرارگرفته است.

سرافرازی گفت: با توجه به امکانات پشتیبانی که وجود دارد انتظار می‌رود هیچ مشکلی در مورد اعتباری نخواهیم داشت در صورت رویارویی با جمعیت بیشتر امکان کمک مالی بیشتری وجود دارد.

وی افزود: در این ارتباط کار مبارزه با ملخ صحرایی در زمان حاضر در سطح هشت هزار هکتار در استان‌های درگیر از جمله خوزستان، بوشهر و هرمزگان انجام‌شده است.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: امسال جمعیت آفت ملخ صحرایی در مبدأ آنکه شرق آفریقا است شامل کشور کنیا در ۷۰ سال گذشته و در کشورهای اریتره و اتیوپی در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و با توجه به اینکه مسیر حرکت جمعیت این آفت با باد است وارد عربستان و پس‌ازآن به سمت ایران می‌آید بر همین اساس انتظار می‌رود سطح مبارزه گسترش پیدا کند.

سرافرازی اضافه کرد: احتمال می‌رود در صورتی که کار مبارزه در استان‌های ورودی ملخ صحرایی به قوت انجام نشود احتمال نفوذ آن‌ها به استان‌های شمالی‌تر و آلوده شدن استان‌های بیشتری در کشور وجود دارد.

وی یادآور شد: امسال آفت ملخ صحرایی در منطقه سیریک و جاسک استان هرمزگان از مناطق تابستان گذران هند و پاکستان واردشده است و کار مبارزه با آن‌ها در حال انجام است.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: همچنین هفته گذشته در جریان باد شدیدی که از سمت جنوب غرب ایران اتفاق افتاد هجوم بخشی از آفت ملخ صحرایی از شبه‌جزیره عربستان به ایران را نیز داشتیم که بخش‌هایی از استان‌های هرمزگان در منطقه پارسیان، بوشهر و منطقه مهر و لامرد در استان فارس جمعیت به نسبت بالایی رسد شده است.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی حاکم بر منطقه و پیش‌بینی هواشناسی در آینده بسیار نزدیک شاهد هجوم گسترده ملخ صحرایی از عربستان باشیم.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: تاکنون خسارتی به محصولات زراعی و باغی در مناطق درگیر وارد نشده است و تلاش می‌شود با همکاری همه ارگان‌های ذیربط از ورود ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغ‌ها جلوگیری شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group