شنبه 28 فروردين 1400 | Saturday 17 April 2021

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمین و تربیتی کشور با اشاره به لزوم یادگیری زندانیان به سواد گفت: هیات های رسیدگی و بررسی وضعیت پرونده های زندانیان به ۱۶ استان کشور اعزام خواهند شد.

ندا قاسمیان پور-به گزارش دیارجنوب، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمین و تربیتی کشور در نهمین جلسه شورای اداری شهرستان دشتستان اظهار داشت: یکی از دغدغه های بزرگی که رئیس قوه قضائیه از بدو ورود در طرح تحول خود دنبال می کند بحث کاهش ورودی پرونده به سیستم قضائی، تشکیل پرونده و کاهش جمعیت کیفری زندان ها است.

وی با بیان اینکه در این راستا طرح ها و برنامه های مناسبی در عرصه های مختلف آماده و پیگیری می شود بیان داشت: در حوزه قوه قضائیه فعالیت هایی با اصلاح بعضی رویه ها و فرآیندها برای کاهش ورودی ها آغاز شده است.

edari nohom 1

اصغر جهانگیر با اشاره به بحث شوراهای حل اختلاف بیان داشت: برای ارجاع پرونده هایی که می تواند به سازش منجر شود و برای جلوگیری از ورود پرونده های بی جهت به دادگاه ها و سیستم های دادسرایی، اقداماتی انجام گرفته است.
وی برنامه ها و اقدامات مورد نظر در این راستا را برشمرد و عنوان کرد: بحث کاهش جمعیت کیفری با اصلاح دستورالعمل جمعیت کیفری زندان ها و تقویت روش های اصلاحی، بررسی زندانیان بلاتکلیف، بررسی پرونده های زندانیان مشمول آزادی مشروط، بررسی افرادی که نصاب قراری و متناسب ندارند، بررسی افرادی که داری حسن رفتار بوده و شامل تخفیفات قانونی می شوند.
اصغر جهانگیر در ادامه اضافه کرد: این برنامه ها از جمله دستوراتی است که رئیس قوه قضائیه به دنبال پیگیری پیگیری سریع و انجام آن است.

وی با بیان اینکه ما بعنوان یکی از بخش هایی که تحت امر ریاست قوه قضائیه هستیم افزود: هیات هایی در این خصوص تشکیل شده تا در همه استان ها به صورت موردی حضور یافته و تک به تک زندانیان را ملاقات و پرونده هایشان را مورد پیگیری و بررسی قرار دهند.
اصغر جهانگیر تاکید کرد: در هفته ای که در پیش رو داریم ۱۶ هیات را به ۱۶ استان اعزام خواهیم کرد تا با رسیدگی و بررسی وضعیت زندانیان به صورت چهره به چهره بتوانیم تا پایان سالجاری گزارش وضعیت آنها را در راستای کاهش جمعیت کیفری و دستوراتی که صادر شده عملیاتی کنیم.

edari nohom 1

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمین و تربیتی کشور یکی از مهمترین کارها در راستای اصلاح و تربیت را کارهای فرهنگی در حوزه زندان ها دانست و افزود: مجموعه سازمان زندانها در چندین سال متوالی بعنوان یکی از دستگاههای برتر فرهنگی در حوزه قرآنی و ترویج فرهنگ نماز شناخته شده است.

وی درخصوص برتر بودن در امورات فرهنگی بیان داشت: بیش از ۶۰۰ روحانی به صورت شبانه روزی خدمات فرهنگ سازی را به صورت برنامه ها و کلاس های آموزشی احکام و مسائل اسلامی در زندان ها به زندانیان ارائه می دهند که با این آموزش ها فرهنگ قرآنی و اسلامی رو به رشد بوده است.

اصغر جهانگیر با اشاره به اینکه زندانیان از امتیازات قانونی برخوردار نمی شوند مگر اینکه سواد داشته باشند، تاکید کرد: همه زندانیان به جز افراد دارای بیماری و سن بالای ۵۰ سال، ملزم به یادگیری سواد هستند.
وی تصریح کرد: این اقدامات آموزشی نشان دهنده تلاش های ما در حوزه فرهنگی در جهت آموزش های عمومی و اسلامی است.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمین و تربیتی کشور خاطرنشان کرد: در بحث آموزش، مسائل اصلاح و تربیتی در زندان ها را به صورت جدی پیگیری و طبق نگاه حضرت امام و مقام معظم رهبری که باید زندان ها تبدیل به دانشگاه شوند را سرلوحه کار خود قرار خواهیم داد.
وی در پایان بیان داشت: امید داریم که شاهد توسعه فعالیت های فرهنگی و اصلاحی زندان ها بوده و بتوانیم زندانها را تبدیل به دانشگاه اسلامی کنیم.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group