شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020

بوشهر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: پسماندهای درون سواحل و دریاها در خلیج فارس در حال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی هستند.

فرهاد قلی‌نژاد در دوره آموزشی مدیریت پسماند در محیط زیست دریایی و تالاب‌ها در استان بوشهر گفت: از قبل می‌پنداشتیم که آلودگی از درون سواحل به دریا وارد می‌شود اما پس از برگزاری برنامه‌های پاکسازی متعدد سواحل در سطح استان، متوجه می‌شدیم که مجدداً آلودگی و پسماند به سواحل استان هجوم آورده اند. لذا باید به سمت طراحی و تصویب برنامه مدیریت زیست بومی در سطح اسکله‌ها و بنادر و همچنین در سطح منابع نفتی استان بوشهر حرکت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما در سطح استان بوشهر برنامه های آموزشی را برای صیادان، لنجداران، بهره‌برداران از دریاها و سواحل و فعالان و ذینفعان اسکله ها در سال ۹۸ برگزار کرده ایم که سمن های محیط زیستی در این برنامه آموزشی حضور یافته اند و به مشارکت با اداره کل پرداخته‌اند. در همین حوزه مشارکت مردم و جوامع محلی بسیار مهم است و می‌تواند نقش بسیار مهمی را در مدیریت سواحل و دریاها داشته باشد.

این مسئول اظهار کرد: در همین حوزه نیز طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه سواحل در استان بوشهر را با مشارکت ادارات مرتبط تنظیم نموده ایم و از همه ارگانهای مرتبط با این حوزه درخواست داریم که در کنار محیط زیست استان ، این اقدام را اجرایی نماییم. همچنین برنامه مقابله با استحصال از دریا را نیز در سواحل استان پیگیری جدی نموده ایم و با تشکیل کارگروه حفاظت از دریا و سواحل استان در سطح استانداری بوشهر، تلاش نموده ایم اهمیت و ضرورت توجه به محیط زیست دریایی و سواحل را گوشزد نماییم.

پوسیدگی خطوط انتقال نفت و حجم عظیم آلودگی پسماندها در سواحل بوشهر

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تصریح کرد: پسماندهای درون سواحل و دریاها در خلیج فارس در حال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی هستند. پوسیدگی خطوط انتقال نفت و عدم وجود برنامه های مدیریت پسماند دریایی در سالهای اخیر باعث شده که با حجم عظیمی از آلودگی پسماندها در سواحل استان مواجه بشویم.

قلی نژاد در نهایت از تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در قرار دادن خور بردستان در شهرستان دیر و جزیره هاله در شهرستان عسلویه در فهرست تالابهای کشور گفت و برنامه ها و اقداماتی که در این زمینه در سطح اداره کل و سازمان صورت پذیرفته را تشریح کرد.

در ادامه کارگاه مشاور مدیرعامل پتروشیمی جم به عنوان حامی سواحل استان بوشهر نیز از اهمیت توجه به سواحل و دریاها و برگزاری دوره های آموزشی در این سطح برای ادارات و جوامع محلی و سمن های زیست محیطی به عنوان یک مسئولیت اجتماعی صنایع بزرگ گفت.

علیزاده؛ مدرس این کارگاه مفاهیمی همچون قانون مدیریت پسماندها، منابع پسماندها در محیط زیست دریایی، ارزیابی چرخه عمر پسماندها، معرفی مهمترین کنوانسیون ها و پروتکل های مدیریت پسماند و نحوه شناسه گذاری متداول پسماندها را تشریح و مسائل زیست محیطی پسماندها در سطح خلیج فارس را واکاوی و تحلیل کرد.

به گزارش ایسنا، دوره آموزشی مدیریت پسماند در محیط زیست دریایی و تالابها در استان بوشهر با حمایت و مشارکت پتروشیمی جم (به عنوان حامی سواحل استان بوشهر) و مشارکت معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست کشور ظهر دوشنبه ۲۳ دی ماه در خانه معلم بوشهر برگزار شد.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group