شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: باغداران نهال مورد نیاز خود را از نهالستان‌های معتبر و دارای مجوز و شناسه تهیه کنند.

سمیه فرح بخش روز سه‌شنبه درگفت‌وگو با ایرنا افزود: کاشت نهال با گواهی سلامت و اصالت و رقم سازگار با منطقه و نیز اعمال مدیریت اصولی باغی از مهمترین عوامل موثر در موفقیت سرمایه‌گذاری در حوزه باغبانی است و تاثیر مهمی در افزایش کمی و کیفی محصولات دارد.

وی بیان کرد: باتوجه به نزدیک شدن به فصل کاشت نهال مرکبات و خرما، تامین نهال از نهالستان‌های مجوزدار به همراه نصب شناسه نهال گواهی شده با هدف عاری بودن از عوامل بیماری‌زا و در نتیجه تضمین سرمایه‌گذاری به باغداران ضروری است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: نهال گواهی شده باید از نظر نوع رقم پایه و پیوندک مشخص و عاری از هرگونه آفت و بیماری و علف‌های هرز باشد و همچنین داشتن گواهی ضمانت اصالت صادره از نهالستان و گواهی سلامت نهال صادره از طرف مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان‌های مبدا تولید نهال، ضروری و الزامی است.

وی بااشاره به اینکه برغم نظارت‌ها اما باز هم نهال‌های غیر مجاز به وسیله افرادی فروخته می‌شود افزود: باتوجه به اینکه این نهال‌ها شناسه و مشخصات لازم مبنی بر سلامت آنها را ندارند ممکن است عامل بیماری و آفت از استان‌های دیگر به استان ما باشند که باغداران از خرید آنها خودداری کنند.

فرح‌بخش با بیان اینکه استان بوشهر نهالستان مجاز ندارد گفت: به دلیل کمبود آب خیلی از باغ‌های استان در شرایط توسعه‌ای قرار ندارند و خودمان نیز اجازه توسعه آنها را نداریم.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: باغ یک سرمایه‌گذاری است که بعد از مدتی به ثمر می‌نشیند که با توجه به شرایط کم آبی و در راستای اجرای برنامه سازگاری با کم آبی در استان اجازه توسعه باغ در استان داده نمی‌شود اما اصلاح و نوسازی باغ‌های قدیمی انجام می‌شود.

وی یادآورشد: مساحت باغ‌های استان بوشهر 38 هزار و 800 هکتار است که 33 هزار و 500 هکتار آن نخیلات و مابقی مرکبات و درخت کنار (CONAR) است.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group