چهارشنبه 15 مرداد 1399 | Wednesday 5 August 2020

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر در نشست خبری به مناسبت هفته ثبت احوال گفت: استان بوشهر جزء کم طلاق ترین ها در کشور، بیماریهای قلبی و عروقی بیشترین دلایل مرگ و میر و تولد154 دوقلو در استان بوده است.

به گزارش دیارجنوب، مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر در این نشست اظهار داشت: سوم دی ماه سالجاری، یک صد و یکمین سالروز تاسیس ثبت احوال در کشور است.
اسکندر پاسالار افزود: ثبت احوال در استان بوشهر با صدور سجل شناسنامه از سال ۱۳۰۷ آغاز بکار نموده است.
وی بیان داشت: اصحاب رسانه در انعکاس و انتشار آمار و اطلاعات دریافتی و ثبتی به مردم نقش بسزا و پر رنگی دارند.

modirkole sabt booshehr 1

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر خاطرنشان کرد: در نمایشگاهی که در خصوص ثبت احوال برگزار شد بخشی از تحولات جمعیتی استان و آمار جمعیتی را به نمایش گذاشتیم.

پاسالار بیان داشت: افراد می توانند از 1 الی 3 دیماه سالجاری در نسخه های تندرویی گوشی های موبایل، که در بازار موجود و به صورت رایگان اطلاعات و تحولات جمعیتی را مشاهده و ملاحظه کنند.
وی اضافه کرد: در این نسخه به صورت الکترونیکی و نرم افزاری، تحولات جمعیتی کل استانها بارگذاری شده است و تا کنون آمار و اطلاعت سال 96 و 97 قرار داده و در تلاش هستیم تا در روزهای آتی سالنامه ها و تحولات جدیدتر و تحولات بیشتری را بتوانیم بارگذاری کنیم.

modirkole sabt booshehr 1

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر تصریح کرد: تحولات جمعیتی و آمار و اطلاعات جمعیتی، اساس و بنیان برنامه ریزی است.
وی اضافه کرد: امروزه برای برنامه ریزی های کوچک درون شهری در هر حوزه و بخشی از شهری، روستایی و محلی به آمار و اطلاعات دقیق نیازمندیم.

اسکندر پاسالار یکی از ویژگی های ثبت احوال را فراگیری مخاطبان دانست و اظهار داشت: فراگیری مخاطبان در داخل و خارج از کشور باعث می شود که ثبت احوال بتواند مردم داری قوی و غنی داشته باشد و در این امر رسانه ها می توانند نقش بسزایی را ایفا کنند.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته استان بوشهر در سطح کشور و در بین تمامی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی به عنوان دستگاه برتر شناخته شد و در جشنواره شهید رجایی نیز توانستیم در شاخصه اختصاصی و عمومی به عنوان دستگاه برتر شناخته شویم.

modirkole sabt booshehr6

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر درحوزه سامانه صامت پاسخگویی به سوالات و شکایات مردم بیان داشت: این سامانه از دستگاه هایی است که مشکلاتی کمتری داشته است.
وی خدمات الکترونیکی غیر حضوری به ثبت احوال را برشمرد و بیان کرد: صدور کارت هوشمند ملی، صدور گواهی فوت، دسترسی به اطلاعات جمعیتی استان و کشور از جمله خدماتی است که می تواند به مردم کمک کند.

modirkole sabt booshehr 1

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر از در خواست ثبت نام و نام خانوادگی افراد به صورت الکترونیکی و بدون حضور مستقیم در ثبت احوال و دفاتر پیشخوان در آینده نزدیک خبر داد.

پاسالار افزود: در حوزه کارت هوشمند ملی 775000 نفر واجدین دریافت کارت ملی هستند که بیش از 91 درصد از آنها کارت هوشمند ملی خود را دریافت و ثبت درخواست کرده اند.
وی بیان داشت: بر اساس آمار 61 الی 70هزار نفر از شهروندان بوشهر نسبت به ثبت درخواست کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند که این افراد را نوجوانان، مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی، معلولین و جانبازانی برشمرد که قادر به خروج از منزل نیستند.
پاسالار در این خصوص افزود: شماره پیامکی 09908136689 در اختیار این افراد قرار گرفته که با شماره گیری و ثبت شدن به صورت حضوری به منزل آنها مراجعه و نسبت به ثبت درخواست اقدام صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه کارت قدیمی ملی از خرداد ماه سالجاری از اعتبار ساقط شده است بیان داشت: برای احراز هویت و شناسایی در دستگاه های دولتی از طریق رسید و شماره پیگیری که برای هر شخص انجام شده این امر صورت می گیرد.

modirkole sabt booshehr 1

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر درخصوص نام های انتخابی محبوب در بین نوزادان پسر و دختر بیان داشت: طبق آمار ثبت شده محبوب ترین نام های انتخابی برای نوزادان پسر به ترتیب حسین، محمد، علی، علیرضا، فاطمه، زهرا، زینب، رقیه و آوا بودند.

پاسالار آخرین آمار جمعیت در استان بوشهر 1172060 نفر دانست و افزود: 71 درصد جمعیت شهری و 29 درصد جمعیت روستایی را تشکیل می دهند که از این جمعیت، 53 درصد مرد و 47 درصد زن هستند.
وی اضافه کرد: در ۹ ماه ابتدای سالجاری نسبت جنسی در استان 114، تعداد نوزادان متولد شده 12 هزار و 282 نفر بوده که نسبت به سال گذشته 18 درصد کاهش داشته ایم و در زمینه وفات نیز 11 درصد افزایش داشته ایم.

اسکندر پاسالار میانگین با اشاره به میانگین سن پدران و مادران هنگام ولادت بیان داشت: میانگین سن در پدران ۳۴ و در مادران ۲۹/۵ است که در این بین شهرستان دیلم بیشترین میانگین سن پدران و مادران را دارد.
وی خاطرنشان کرد: در سالجاری تعداد ۱۵۴دوقلو متولد شده که بیشترین آنها در بوشهر بوده و همچنین چهار مورد سه قلو بود که همگی در شهرستان دشتستان بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر در زمینه آمار طلاق و ازدواج بیان داشت: در سالجاری بر خلاف تصور افکار عمومی کمترین آمار طلاق در استان صورت گرفته و ازدواج نیز نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: بیماری قلبی و عروقی۳۷/۱، حوادث و تصادفات ۱۱/۹، و سرطان ها و تومور ها ۱۰/۲ از بیشترین عامل فوت و نسبت جمعیت فوتی در استان به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۳۷ مرد است.

پاسالار با اشاره به سن ازدواج در استان بوشهر افزود: میانگین سن ازدواج در در بین پسران استان ۲۸/۲ درصد و در بین دختران ۲۴/۱ درصد به ثبت رسیده است.

وی در پایان شعار ثبت احوال در سال جاری را "خدمت هوشمند، شفافیت و کارآمدی دانست و بر اطلاع رسانی آن تاکید کرد.

modirkole sabt booshehr 1

 

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group