چهارشنبه 22 مرداد 1399 | Wednesday 12 August 2020

رئیس پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر گفت: در زمان حاضر از ۶۰ هزار تن صید و تولید آبزیان دریایی در این استان ۳۰ هزار تن آن غیر مجاز و به وسیله صیادان بی‌هویت صید می‌شود.

به گزارش دیارجنوب، عقیل دشتیان نسب روز یکشنبه درنشست انتقال یافته‌های شیلاتی در بخش صید وصیادی در استان بوشهر افزود:صید غیرمجازباعث ایجاد فشار به زیست گاهها و نابودی ذخایر خلیج فارس می‌شود.
وی بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ذخایر خلیج فارس به دلیل فشار بیش از حد و استفاده از ادوات صید غیرمجاز روبه نابودی است.
دشتیان نسب با بیان اینکه وزن شوریده ۷۰۰ گرمی به ۳۰۰ گرم کاهش یافته است گفت: این وضعیت نشان می‌دهد وزن ماهیان تجاری به نصف کاهش یافته اجازه زادآوری به ذخایر داده نمی شود.
رئیس پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر گفت: بازسازی ذخایر و ایجاد تنفس در فصل تخم‌ریزی ا زجمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: با افزایش جمعیت و تقاضای بیشتر برای آبزیان دریایی فشار براین منابع مضاعف شده است به گونه‌ای که سالانه ۱۷۰ تن آبزی در کشور تولید می‌شود که ۵۳ درصد از دریا و ۴۷ درصد از آبزی‌پروری تامین می‌شود.
دشتیان نسب اضافه کرد: در سال‌های گذشته به‌علت محدودیت منابع دریا حرکت به سمت افزایش تولید به شیوه آبزی پروری افزایش یافته است.
وی تاکید کرد: برای حفاظت از منابع و ذخایر دریایی راهی به جز مشارکت بهره‌برداران و معرفی صیادان بی هویت وجود ندارد.
دشتیان نسب یادآورشد: بسیاری از ذخایر خلیج فارس به‌دلیل صید بی رویه در حال کاهش و در خطر انقراض قرار دارد که تلاش می‌شود با برگزاری این گردهمایی‌ها و ارائه آخرین یافته‌های تحقیقاتی با بهره‌برداران از توان آنها برای حفظ و پایداری ذخایر استفاده شود./ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر