شنبه 18 مرداد 1399 | Saturday 8 August 2020

به بهانه روز عفاف و حجاب حجت الاسلام سعید غلامی فعال فرهنگی و مدرس دانشگاه یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش دیارجنوب در این یادداشت آمده است- همه ساله در روز 20 تیرماه در بسیار ی از تقاط کشور همایش ها و تجمعاتی برگزار می شود با عنوان : عفاف و حجاب . موضوعی که سوالات مختلف و متعددی را در اذهان تداعی می کند که از آن جمله این سوال بسیار مطرح می شود که برگزاری این تجمعات و همایش ها به چه میزان د رمقابله با بد حجابی و اصلاح وضوع موجود اثر دارد؟
دران یادداشت کوتاه و مختصر با یک مقدمه کوتاه به سوال مطرح شده پاسخ خواهیم گفت. اما مقدمه: درابتدای مسیر همه متولیان فرهنگی و دلسوزان مساله عفاف و حجاب بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشند که مساله حجاب و پوشش موضوعی بسیار دقیق و باظرافت های متعدد است که با نامگذاری یک روز در طول سال بنام روز عفاف و حجاب ، به این سادگی درمان نمی شود. و آنچنان که دشمن با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده در گذر زمان این ناهنجاری اجتماعی را درمیان نسل جوان و نوجوان ایران اسلامی رواج داد بدون شک،برای اصلاح وضوع موجود در جامعه نیازمند سلسه برنامه ها و عوامل مختلفی هستیم. یکی از مهمترین و اساسیی ترین اصول در کار فرهنگی، موضوع داشتن نقشه راه و با برنامه حرکت کردن و پرهیز از برنامه های صرفا سلبی است. متاسفانه امروزه بسیاری از متولیان تربیت بویژه خانواده و خصوصا مادر خانواده به مزایای پوشش و عفاف در محیط جامعه کمترین اگاهی را ندارد و بی شک از کانون خانواده وقتی این معضل شروع شد بدون شکت به گذشت زمان ، بایستی منتظرآسیب های مختلف و متعددی در سطح جامعه داشت. نکته دومی که توجه به آن بسیار ضروری است این مطلب است که بزرگ نمایی ها و تبلیغات رسانه ای فراوان خارج و داخل کشور طوری القاء می شود که گویا در این کشور دیگر زنان پاکدامن و عفیف کامل از بین رفته اند
این درحالی است در تجمعات مختلف می بینیم که چگونه جمع کثیری از بانوان عفیف و پاکدامن حضوری باشکوه پیدا نموده و خط بطلان به این تصور غلط می کشند که هنوز هم درجامعه چنین بانوانی حضور فعال دارند. نکته سوم ک توجه به این مساله است که ظاهر افراد در سطوح مجتلف بطور کامل شخصیت درونی آنان را نشان نمی دهد و غالبا از سر کم آگاهی و ضعف بینش و باورهای نادرستی که برای افراد حاصل شده است اینچینین در سطح خیابان ها و معابر حاضر می شوند. پس یکی از مهمترین وظایف متولیان فرهنگی در سطح جامعه آاهی بخشی و برطرف نمودن شبهات و باورهای نادرست نسل نوجوان و جوان است. مساله دیگری که غالبا مورد غفلت قرار می گیرد موضوع مسائل و مشکلات اقتصادی بسیاری ،باعث آن می شود که درجامعه شاهد بروز چنین ناهنجاری هایی باشیم و این بازخورد نشان می دهد که مساله اقتصاد و معیشت بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است و میتواند آسیب های متعددی را بدنبا داشته باشد. وقتی شرایط تشکیل خانواده و انتخاب همسر برای جوانان دشوار شود و امکان آغاز یک زندگی مشترگ را نداشته باشد باد مهیای هر نوع صدمه روحی و روانی برای این جوان داشته باشیم. مساله مهم دیگری که بدلیل تغییر سبک زندگی درمیان مردم کشورمان قابل تامل است موضوع کم توجهی و بی مهری بسیاری از خانواده ها به فرندان بویژه دختران خانواده است. دخترانی که کانون محبت و عاطفه هستند اگر در کانون گرم خانواده به این اصل مهم تربیتی آنان توجهی نشود یکی از راهکارهای جلب توجه دیگران برای جذب محبت، انتخاب پوشش و لباسی است که امروزه در اجتماع با آن روبرو هستیم.و در پایان سوالی که درآغاز این یادداشت بدان اشاره شد: می بایست اینچینن پاسخ داد که اینگونه تجمعات و همایش ها نقطه آغاز و حرکتی است به سمت اصلاح این ناهنجاری اجتماعی ولی همه مسیر این مراسم ها و تجمعات نیست.

کار فرهنگی کردن ، موضوعی است زمانبر و همراه باحوصله همچنین همراه با داشتن برنامه و نقشه راه. درپایان به متولیان موضوع مهم حجاب،پیشنهاد میشود کتاب ارزشمند و گرانسنگ «مساله حجاب» استاد شهید مرتضی مطهری ،جهت مطالعه در دستور کار متولیان و دلسوزان فرهنگی جامعه قرار گیرد.

والحمدلله رب العالمین. سعید غلامی 20 تیرماه 98 برازجان

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر