چهارشنبه 29 اسفند 1397 | Wednesday 20 March 2019

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: با توجه به آغاز ثبت نام دانش آموزان، گرفتن هرگونه وجهی از اولیا در هنگام ثبت نام در مدارس دولتی و عادی غیرقانونی است.

به گزارش دیارجنوب ناصرکرمی روز شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: هرگونه کمک اولیا به مدارس حتی به صورت داوطلبانه در هنگام ثبت نام غیرقانونی است و اولیا در هنگام ثبت نام به غیر از پرداخت هزینه کتاب و بیمه نباید مبلغ دیگری پرداخت کنند.
وی اظهار داشت: هرچند مدارس به کمک، همراهی و مشارکت مالی اولیا در کنار مشارکت فکری آنها نیاز دارند ولی هرکمکی که برای اداره بهتر مدرسه از اولیای دانش آموزان گرفته می شود باید بعد از شروع سال تحصیلی و تشکیل انجمن اولیا و مربیان مطرح و به صورت داوطلبانه باشد.
کرمی بیان کرد: براساس قانون برای مدرسه های شاهد، تیزهوشان، استعدادهای درخشان گرفتن مبلغی مشخص شده که باید دانش آموزان پرداخت کنند که با توجه به رایزنی ها امکان گرفتن این وجوه به صورت اقساط نیز وجود دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر یادآور شد: با توجه به تاکید مقام عالی وزارت درمورد پرهیز از هرگونه فشار بر خانواده ها، اولیای دانش آموزان در صورت بروز هرگونه تخلف در زمینه دریافت وجه غیر از مواردی که بیان شد می توانند با شماره های 33333496 و33343573 تماس و مراجع نظارتی را درجریان قرار دهند.
وی در باره نوبتی شدن ثبت نام درمدارس این استان گفت: شلوغی برخی مدارس پرمتقاضی در هنگام ثبت نام بیشتر مربوط به مرکز استان است و با وجود تاکید بر رعایت محدوده جغرافیایی در ثبت نام ولی باز هم اولیا به این اصل توجه نمی کنند.
کرمی افزود: برخی از اولیا با این ذهنیت که برخی مدارس کیفیت بهتری نسبت به دیگر مدرسه ها دارند تلاش می کنند فرزند خود را با وجود اینکه شرایط لازم را ندارد در مدرسه مورد نظر خود ثبت نام کنند همین امر باعث ازدحام جمعیت در زمان ثبت نام و شلوغی کلاسهای درس می شود.
وی با تاکید براینکه نزدیکترین مدرسه بهترین مدرسه برای هر خانواده تلقی می شود اضافه کرد: تلاش می شود با سامانه ای کردن ثبت نام در سال های آینده مشکل شلوغی برخی مدارس و ازدحام در زمان ثبت نام حل شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: اصرار خانواده ها بر ثبت نام فرزندان خود در برخی مدارس خارج از محدوده جغرافیایی باعث شده برخی مدرسه ها در مرکز استان بیش از حد شلوغ و برخی دیگر زیر نرم جمعیت دانش آموز داشته باشند.
کرمی افزود: برای جلوگیری از جابه جایی دانش آموزان تلاش شده سطح امکانات و تجهیرات همه مدرسه ها در سطح استان بویژه شهر بوشهر به صورت یکسان دیده شود.
وی یادآورشد: براساس دستورالعمل ثبت نام تا تکمیل نشدن ظرفیت مدرسه اولویت ثبت نام با دانش آموزان محدوده جغرافیایی است و در گام بعد می توان از سایر دانش آموزان استفاده کرد.
کرمی با اشاره به افزایش 5 درصدی جمعیت دانش آموزان در استان بوشهر اضافه کرد: پیش بینی می شود امسال 23 هزار دانش آموز کلاس اول و 18هزار و 113دانش آموز پایه هفتم داشته باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: در زمان حاضر هشت هزار کلاس درس دولتی در استان بوشهر فعال است.
وی درباره تراکم جمعیت دانش آموزی اضافه کرد: تراکم دانش آموزی در درسال تحصیلی 96-97 در مقطع ابتدایی 24.4، متوسطه اول 24.8، متوسطه نظری 20.2، فنی و حرفه ای و کاردانش 16.5و میانگین کل استان 23.4 درصد است.
کرمی یادآور شد: تراکم دانش آموزان در استان بالا نیست ولی به دلیل اینکه توزیع نامناسبی می شود در برخی از مدارس تراکم غیرمعمول است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: سال گذشته 214هزار دانش آموز در 2هزار و 369 مدرسه فعال در استان بوشهر مشغول به تحصیل هستند.
وی در ارتباط با وضعیت و کمبود نیروی انسانی اظهار داشت: امسال 800 نفر از همکاران آموزش و پرورش در استان بوشهر شرایط بازنشستگی دارند که تلاش می شود 200 نفر از آنان تمدید خدمت شوند.
وی یادآور شد: در مقابل 600 نفر نیروی بازنشسته استان بوشهر 200 نفر نیروی استخدامی و 100 نفر فارغ التحصیل از دانشگاه فرهنگیان به آموزش و پرورش استان وارد می شوند که تلاش می شود مابقی کسری نیروها از راه اضافه تدریس، استفاده از همکاران بازنشسته و درصورت صدور مجوز تعدادی نیروی حق التدریس جذب شود.
وی افزود: یکهزار و 100 نیروی حق التدریس در استان بوشهر در سال های 94 و 95 بکارگیری شده اند.
کرمی با اشاره به تکمیل نظام جدید آموزشی با استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی 97-98 گفت: با استقرار این پایه تحصیلی سبد درسی دانش آموزان از 24 ساعت به 30 تا 40 ساعت نسبت به دوره قبل افزایش ساعت دارند.
وی یادآور شد: با توجه به افزایش دوره تحصیلی فنی و حرفه ای در سال جاری با کمبود فضای آموزشی و کارگاه روبه رو خواهیم بود که با رایزنی های انجام شده تلاش می شود از ظرفیت سایر دستگاه های اجرایی استفاده شود.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group