يكشنبه 28 مرداد 1397 | Sunday 19 August 2018

نتایج جدیدترین نظر سنجی از کاهش محبوبیت مرکل در بین شهروندان آلمانی در آستانه برگزاری مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ خبر می‌دهد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "پاسایر نویه پرسه"، در حالی که احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آستانه شروع مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ قرار دارند، نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می دهد که چنین ائتلافی از طرف اکثر شهروندان آلمانی با دیده شک و تردید نگریسته می شود.

این نظر سنجی که به سفارش "آ ار دی" آلمان انجام شده است نشان می دهد که 45 درصد شهروندان آلمانی ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات را به عنوان بسیار خوب و یا خوب ارزیابی می کنند. 52 درصد شهروندان آلمانی هم آن را کم تر خوب و یا بد ارزیابی می کنند.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که اگر تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان با موفقیت انجام نشود، 54 درصد شهروندان آلمانی خواستار برگزاری انتخابات مجدد هستند که تعداد آن ها حدود 9 درصد نسبت به ماه پیش افزایش پیدا کرده است. حدود 42 درصد شهروندان هم از تشکیل دولت اقلیتی در کشورشان حمایت می کنند که تعداد آن ها حدود 9 درصد کم تر از ماه دسامبر است.

بعد از شکست مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف جامائیکا (ائتلاف احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دموکرات ها) در آلمان حزب سوسیال دموکرات که قبلا اعلام کرده بود می خواهد به اپوزیسیون بپیوندد با میانجی گری های رئیس جمهور آلمان قبول کرده وارد مذاکره با اتحادیه احزاب متحد مسیحی شود و مذاکراتی باز جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را آغاز کند.

البته رسانه های آلمانی از وجود اختلافات اساسی بین این احزاب سخن می گویند.

بر اساس توافقات انجام شده بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات قرار است مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان از 7 ژانویه ( 17 دی ماه) آغاز شده و تا 12 همان ماه (22 دی ماه) نهایی شود. قرار است در 21 ژانویه (اول بهمن ماه) حزب سوسیال دموکرات در کنگره حزب خود درباره امکان پذیر بودن مذاکرات رسمی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ تصمیم گیری کند. سوسیال دموکرات ها شروع مجدد مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را با شک و تردید می نگرند.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که حدود 53 درصد شهروندان این مسئله را خوب می دانند که آنگلا مرکل، رئیس حزب دموکرات مسیحی، صدر اعظم آلمان باقی بماند که تعداد آن ها 3 درصد نسبت به ماه پیش کاهش داشته است. 45 درصد شهروندان هم صدر اعظمی مجد مرکل را کم تر خوب و یا بد ارزیابی می کنند. 49 درصد هم اعتقاد دارند که مرکل بعد از روی کار آمدن مجدد باید یک دوره کامل صدر اعظم باقی بماند و 45 درصد شهروندان هم می خواهند که زودتر از موعد جانشینی برای وی در نظر گرفته شود.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که 65 درصد شهروندان آلمانی با این اظهار نظر که مرکل صدر اعظم خوبی برای آلمان است موافقند. در بین طرفداران احزاب متحد مسیحی نیز 93 درصد چنین دیدگاهی دارند. البته حدود 75 درصد هه شهروندان آلمانی و 60 درصد طرفداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی بر این باورند که زمان بازسازی شخصیت ها و سمت ها در حزب دموکرات مسیحی مرکل فرا رسیده است.

همچنین در لیست محبوبترین سیاستمداران آلمانی آنگلا مرکل در جایگاه میانی قرار دارد. نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که 52 درصد شهروندان آلمانی از کار مرکل راضی هستند که تعداد آن ها 2 درصد کم تر از ماه دسامبر است. زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان همچنان با 62 درصد رضایتمندی در صدر این لیست قرار دارد اما وی نیز نسبت به ماه دسامبر با 3 درصد کاهش محبوبیت مواجه شده است. میزان رضایتمندی از رئیس حزب سوسیال مسیحی هم به 34 درصد رسیده است. میزان رضایتمندی از مارتین شولتز، رئیس حزب سوسیال دموکرات نیز به پایین ترین ارزیابی خود رسیده و با 9 درصد کاهش نسبت به ماه دسامبر به 30 درصد رسیده است.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group