پنجشنبه 1 فروردين 1398 | Thursday 21 March 2019

کارگاه یکروزه آشنایی با پرورش مرغ بومی بصورت استاندارد با همکاری شبکه پرورش و توزیع طیور بومی (مزرعه ماکیان) و دانشکده کشاورزی دشتستان برگزار شد.

به گزارش ديارجنوب دوره یکروزه آشنایی با اصول صحیح پرورش مرغ بومی و راهکارهای کنترل، پیشگیری و درمان بیماری ها در دانشكده كشاورزي برگزار شد.
دكتر حسن حبيبي مدرس كارگاه و عضو هیات علمی و متخصص بهداشت و بیماری های پرندگان در گفتگو با ديارجنوب گفت: این دوره که با همکاری سازنده شرکت مزرعه ماکیان و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه خلیج فارس به مدت ۸ ساعت در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۹۶ برگزار گردید. این دوره به منظور آشنایی علاقه مندان به پرورش مرغ بومی، نحوه پرورش اصولی، جوجه کشی، تولید گوشت و تخم مرغ به شیوه کاملا ارگانیک، کنترل و پیشگیری بیماری ها، راه اندازی یک کسب و کار و درآمدزایی با صرف کمترین هزینه و درآمد نسبتا خوب برگزار گردید. در این کارگاه یکروزه که با استقبال روستاییان، عموم مردم و تعدادی از دانشجویان از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ برگزار شد، شرکت کنندگان علاوه بر آشنایی با کلیات پرورش مرغ بومی به صورت تئوری در بازدید از سالنهای پرورش مرغ بومی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی از نزدیک با برخی اصول صحیح این حرفه آشنا شدند.
تعداد شرکت کننده گان در این دوره که با استقبال خوبی روبرو شد متقاضیانی از سراسر استان بوشهر و برخی از شهرستان های استان فارس به تعداد ۶۰ نفر بود که پس از پایان این کارگاه خواستار برگزاری کلاسهای آموزش ترویجی بیشتر از سوی دانشگاه و در زمینه های گوناگون پرورش پرندگان و طیور اهلی زود بازده و اقتصادی شدند.
وي تصريح كرد: تعداد مد نظر و ظرفیت این کارگاه از ابتدای ثبت نام ۳۰ نفر بود که پس از استقبال خوب و درخواست های مکرر به ۶۰ نفر افزایش پیدا کرد.
حبيبي افزود: با توجه به رویکرد کشور در خصوص حمایت از تولید داخلی و از سوی دیگر با توجه به تمایل عموم مردم به مصرف غذای سالم و طبیعی، لزوم آموزش به علاقه مندان در این زمینه و ترویج این گونه مشاغل زود بازده با سرمایه گذاری اندک، دانشگاه با در اختیار داشتن اساتید مجرب و متخصص در زمینه های گوناگون می توان این خلا ناشی از اصول صحیح و علمی پرورش دهندگان رو پر نمود.
وي بعنوان كلام آخر خود اظهار داشت: انشاالله که در آینده شاهد ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت، کشاورزی و بخش خصوصی در جهت کمک به اقتصاد جامعه و تولید غذای سالم باشیم.

مهدی مبارکی مدیرعامل شبکه پرورش و توزیع طیور بومی (مزرعه ماکیان) در گفتگو با ديارجنوب گفت: این شبکه با استعانت از پروردگار اقدمات گسترده ای در راستای راه اندازی کسب و کار مفید وهمچنین ترویج تغذیه سالم برای مصرف کنندگان در حال اجرا و توسعه دارد.

وی اضافه کرد: این شبکه در حال حاضر در زمینه پرورش مرغ بومی فعال بوده و در آینده برنامه های دیگر در حوزه های پرورش طیور نظیر بلدرچین-کبک-بوقلمون و شترمرغ  در سنین مختلف مشغول به فعالیت خواهد شد.

مدیر اجرایی اولین کارگاه یکروزه آشنایی با پرورش مرغ بومی در استان بوشهر در ادامه بیان داشت: توزیع جوجه یکروزه و نیمچه های 45 الی 90 روزه بومی همراه با خرید تضمینی پشتیبانی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: توزیع عمده انواع لوازم و تجهیزات مرغداری به قیمت درب کارخانجات تولیدی کشور از دیگر فعالیتها میباشد.

وی با اشاره به مفید بودن اولین کارگاه آشنایی با پرورش مرغ بومی در استان بوشهر گفت: در این کلاس مباحثی همچون راهنمایی پرورش و نگهداری جوجه و مرغ بومی - نکات پرورشی مدیریت اصولی و صحیح در طول دوره پرورش و آشنایی و پیشگیری از بیماریهای مزغ بومی مطرح شد که مورد رضایت شرکت کنندگان بود.

morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1morgh bomi 1

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group