پنجشنبه 1 فروردين 1398 | Thursday 21 March 2019

کارگاه دوره عمومی کمک های اولیه در پژوهشسرای متقین برازجان آغاز بکار کرد.

به گزارش دیارجنوب پنج شنبه یازدهم مرداد ماه، به همت هیئت ورزش های همگانی دشتستان و با همکاری و مساعدت هیئت پزشکی ورزشی دشتستان دوره عمومی کمک های اولیه ویژه مربیان و ورزشکاران تمامی رشته و دیگر علاقه مندان با حضور مسئولین و مربی آموزشی فرهاد شبانکاره در پژوهشسرای متقین بر گزار گردید.

یوسف اطمینان رئیس هیئت ورزش های همگانی دشتستان ضمن خوش آمد گویی به مسئولین و سایرین، آموزش کمک های اولیه را لازم دانست و گفت: این مهارت به هیچ وجه جای،مراقبت های پزشکی را نمی گیرد اما در هنگام وقوع حوادث به آموزش کمک های اولیه بسیار نیازمندیم.
در ادامه فرهاد شبانکاره مربی دوره عمومی کمک های اولیه خاطر نشان کرد: اقداماتی که باید در کمک های اولیه صورت گیرد کم تر دیده می شود و همین سبب اتفاق های ناگواری برای مصدومین در پی خواهد داشت.
شبانکاره در تعریف کمک های اولیه گفت:یکسری فعالیت هایی توسط امداد گر که این امر سبب جلوگیری از آسیب های بیشتر می باشد .
وی با اشاره به هدف از این آموزش گفت: نجات جان مصدوم و جلوگیری از آسیب های بیشتر و تسکین درد و حمایت های روانی دانست.
شبانکاره با اشاره به امدادگر ماهر بیان کرد: یک امداد گر ماهر توانایی انجام تمامی خدمات و قابلیت ها را بر روی مصدوم را داشته باشد.
 وی افزود: ما کار درمانی را انجام نمی دهیم این کار وظیفه یک پزشک می باشد؛وظایف ما در جامعه خالی است که باید آن را پر کرد.
ارائه مطالب دوره عمومی کمک های اولیه
ویژگی های مهم یک امدادگر:
خون سردی
فرهاد شبانکاره اولین گام در ارائه خدمات خون سردی دانست و در ادامه افزود:خون سردی حس آرامش و امنیت را به مصدوم منتقل می کند.
آگاهی داشتن :داشتن آگاهی لازم نشان گر یک امداد گر با تجربه و با دانش کافی می باشد.
وی به ویژگی های دیگر مانند: سرعت عمل، مهارت، رعایت احترام و نظم کاری اشاره داشت.
دست زدن به مصدوم :وی در ادامه افزود: دست شما نباید تماس ب خون مصدوم داشته باشد، چرا که باید حفاظت های ایمنی خودتان رعایت شود.
ورود شما به صحنه حادثه :شبانکاره گفت: ورود شما به صحنه حادثه خیلی مهم می باشد و باید ورود شما به سمت مصدوم از رو به رو صورت گیرد چرا که با صدا زدن مصدوم از پشت سر سبب خواهد شد که مصدوم جا به جا شود و با یک گردش آسیب دیگر به مصدوم وارد گردد.
ارزیابی/سنجیدن :یک اصل مهم در کمک های اولیه ارزیابی می باشد.
1.ارزیابی صحنه: که خود شامل خطرات (صحنه، ریزش، خفگی...)، موقعیت صحنه، ایمنی، تعداد مصدومان
2.ارزیابی مصدوم: کسی که شاهد اتفاق است باید دریابد که آیا شرایط فرد مصدوم به چه شکل است و آگاهی لازم را داشته باشد که این مصدوم به چه کمکی نیاز دارد.
ارتباط با مصدوم :در ارتباط با مصدوم پاسخ های متفاوتی را دریافت خواهیم کرد: ما با گفتن آقا/خانم صدای ما را می شنوی...؟ یا واسه داده می شود یا با دست ما را دور می کند یا پاسخی به ما داده نمی شود.
ارزیابی علائم حیاتی مصدوم :ارزیابی علائم حیاتی به این دلیل است که آیا مصدوم زنده است یا فوت کرده...
برای تشخیص علائم حیاتی مصدوم باید این چهار مورد را ارزیابی قرار دهیم:
1. نبض 2. تنفس 3. درجه حرارتی بدن 4.گردش خون
نبض :در نبض باید بسیار تمرین کرد، چرا که وضعیت مصدوم بسیار حائض اهمیت می باشد.
نبض های مهم بدن :
1.نبض رادیال(مچ دست )که معمول ترین می باشد.
2.نبض کاروتید(گردنی)
3.نبض براکیال(بازویی)
4.نبض فمورال(کشاله رال)
5.نبض بتیان (قوزک پا)
6.نبض گیج گاهی(شقیقه ها)
و..
باید این نکته را توجه داشته باشید که:
نبض بزرگسالان از مچ دست(رادیال)
نبض نوزدان از بازو دست(براکیال)
که ساده ترین نبض مچ دست می باشد.
در پایان برنامه دبیر هیئت پزشکی ورزشی دشتستان گفت: 6ماه دوم امیدواریم با همکاری و همدلی مرحله به مرحله را به اجرا بگذاریم و شاهد تغییر و تحولاتی باشیم.
حسن زاده از دوره جدید خبر داد و گفت: در مهرماه، دوره جدید آسیب شناسی در ورزش ویژه مربیان و افراد علاقه مند و افرادی که نمره قبولی را از دوره عمومی کمک های اولیه دریافت نموده اند را به مدت 8ساعت زیر نظر هیئت پزشکی ورزشی شهرستان با همکاری و مساعدت هیئت ورزش همگانی دشتستان برگزار خواهد شد.
 وی در ادامه خاطر نشان کرد: با تشکیل کادر پزشکی و افتتاح ساختار جدید فیزیوتراپی و ماساژ درمانی در محیط اداره ورزش و جوانان نوید روز های خوبی می دهد.

kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1kargah avalie 1

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group