چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 | Wednesday 24 April 2019

کارگاه‌هایی که در طی سنوات گذشته برای پرورش قارچ خانگی تسهیلاتی از دولت گرفته و ضمن ایجاد اشتغال، درآمد مناسبی نیز نصیب صاحبان این کارگاه‌ها شده بود پس از موضوع سمی‌بودن قارچ‌ در برخی از نقاط کشور، زمینه را برای ورشکستگی این کارگاه‌ها در استان بوشهر مواجه کرده است.

به گزارش دیارجنوب به نقل از خبرگزاری فارس از بوشهر، کافی بود که داستان سمی‌بودن قارچ از یک موضوع آندمیک و مختص به یک منطقه، اپیدمیک شود تا شاهد بدگمانی گسترده مردمی شویم که روزگاری قارچ جزیی از سبد زندگیشان بود و اکنون وهم‌آلود در گمان خود از این که جانی به سلامت به در برده‌اند، دیگر حتی حاضر به شنیدن نام قارچ نیستند.

این شرایط سبب شده که کارگاه‌هایی در استان بوشهر که در طی سنوات گذشته برای پرورش قارچ خانگی تسهیلاتی از دولت گرفته و ضمن ایجاد اشتغال، درآمد مناسبی نیز نصیب صاحبان این کارگاه‌ها کرده را با مشکل فروش و ورشکستگی مواجه کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جم در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: از ماه گذشته تاکنون، شایع سمی بودن قارچ ها در کشور سبب شده تا کارگاه های تولیدی قارچ در شهرستان جم، برای فروش محصول خود با مشکل جدی روبه رو شوند و اهالی شهرستان تمایلی برای خرید قارچ ندارند.

وی افزود: سالانه بیش از 750 تن قارچ در استان بوشهر تولید می‌شود که سهم شهرستان جم 350 تن و حدود 46 درصد از تولید قارچ استان بوشهر است که شایعه سمی بودن قارچ‌ها سبب شده، تولیدکنندگان قارچ در جم مشتری نداشته باشند.

اکبر فتحی بیان کرد: مسمویت، مربوط به قارچ‌های کوهی است که سبب شده مردم از خرید قارچ پرورشی هم خودداری کنند و کارگاه‌های تولید قارچ در شهرستان جم به دلیل مشکل فروش محصول خود، رو به تعطیلی بروند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جم با بیان این که کارگاه تولید قارچ در جم از سال 91 راه‌اندازی شده و سبب اشتغال 30 نفر شده بود، افزود: با شرایط کنونی و عدم استقبال مردم برای خرید قارچ، این کارگاه در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: قارچ‌های پرورشی در محیطی کنترل شده تولید می‌شوند و از نظر بهداشتی هیچ مشکلی ندارند و مردم می‌توانند با اطمینان آن را مصرف کنند.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group