دوشنبه 6 بهمن 1399 | Monday 25 January 2021

خانم دکتر لیلی کرمی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه خلیج فارس، توانسته است با همکاران علمی، بین المللی خود درسال 2019 مقاله ی علمی پژوهشی را تحت عنوان: بیو سنتز اسفنگو لیپید، فراساختار پلاسمو دسماتاذ و تخلیه ازآوند آبکش را تعدیل می کند را در نیچر پلنت به چاپ برساند.

به گزارش دیارجنوب این پژوهش به سازگاری هر چه بیشتر گیاهان با محیط زیست کمک می کند و درنهایت تاثیرات مفیدی در بهبود زندگی بشر می گذارد.

به چکیده این مقاله در زیر اشاره می شود:

در طی تخلیه از آوند آبکش ، انتقال چندگانه، ازسلولی به سلول دیگر موجب حرکت مواد آلی به مریستم ریشه می شود.

اگرچه رخداد اصلی تخلیه از عنصر آبکشی به قطب آبکشی دایره محیطیه تا حدودی مشخص شده است، اما در مورد تخلیه بعد- عنصر آبکشی اطلاعات کمی وجود دارد. در اینجا یک ژن جدیدی به نام ( ژن تعدیل کننده تخلیه آبکشی) را گزارش کردیم که در نبود آن ، انتقال سسیمپلاستی با واسطه پلاسمو دسماتا از میان رابط قطب دایره محیطیه – اندودرم آبکشی به طور خاصی افزایش می یابد.

افزایش تخلیه به علت نقص در تشکیل غشای پلاسمایی شبکه اندو پلاسمی، در طی مورفورژنز پلاسمو دسمال رخ می دهد و منجر به شکل گیری منافذی می شود که فاقد یک فضای سیتو پلاسمی مشخصی می باشند . ژنتعدیل کننده تخلیه آبکشی ، کد کننده آنزیمی است که برای بیوسنتز اسقنگو لیپیدهایی است که فراساختار پلاسمو دسمال را تحت تاثیر قرار می دهند .

naturplante

همچنین این سوال را مطرح می کند که چطور و چرا پلاسمو دسماتاهای فاقد آستین سیتو پلاسمی عبور و مرور مولکولی را تسهیل می کند.

خانم دکتر لیلا کرمی در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه خلیج فارس گفت: من از سال 2010 به این گروه تحقیقاتی ملحق شدم و فعالیت خود را زیر نظر پرفسور یو کاهیلاریوتا آغاز کردم.

وادامه داد: در این کار پژوهشی از همکاران دیگرم می توان به دکتر شری رام یا داو اشاره کرد.

همچنین در حاشیه نشست مکتب بوشهر توسط دکتر مصلح،رئیس دانشگاه خلیج فارس، از خانم دکتر کرمی بابت چاپ این مقاله علمی پژوهشی تقدیر به عمل آمد.

مجله نیچر از سال 1869 میلادی تا کنون منتشر می شود که یک نشریه هفتگی جامع است و درمیان پر ارزش ترین مجله های علمی جهان قرار دارد.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group