جمعه 2 فروردين 1398 | Friday 22 March 2019

باشگاه کوهنوردی شاهین دژ برازجان مسیر آبشار دم اسبی-کوهمره سرخی  را طی کردند.

به گزارش دیارجنوب کوهمره سُرخی منطقه‌ای است کوهستانی و جنگلی در میانه سه شهر شیراز، کازرون و فیروزآباد که آخرین شاخه جنوبی جبال زاگرس به شمار می‌رود و محل زیست طوایف کوه‌نشین متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها «سُرخی» است(در گویش محلی «سُهری» گفته می‌شود)
«کوهمرّه» به معنای کوههای تودرتو و بهم پیوسته است.
کوهمره سرخی به صورت یک دشت دره‌ای به وسعت تقریبی 273 هزار هکتار می‌باشد که در جنوب شرقی شهرستان کازرون و جنوب غربی شیراز قرار دارد.رودخانه قره آغاج مهمترین رودخانه این منطقه است که در امتداد این دشت جریان دارد. ویژگی‌های جغرافیایی منطقه کوهمره سرخی را می‌توان وجود منابع آبی فراوان، پوشش گیاهی متراکم از جنگل‌های بلوط و پوشش جانوری متنوع دانست. این منطقه با توجه به اهمیت آن تا کنون هیچ گونه بررسی باستان شناختی در آن انجام نگرفته است و از این لحاظ این دشت در استان فارس از جمله مناطق کاملا بکر می‌باشد.کوهمره سرخی،امروزه به دوقسمت تقسیم شده که یك قسمت جزو شهرستان فیروز آباد است كه بین فیروز آباد و كوار واقع شده و از طریق كوه دلو و سیاخ دارنگون به شیراز نیز راه دارد كه شامل روستاهایی از جمله دارنگون لر ، میگلی ، انار مهر ، گلزار ، وحدت آباد و... است.و قسمت دیگر كه جزو شهرستان شیراز است در چند كیلومتری شیراز به طرف بوشهر در سمت چپ جاده یك فرعی منشعب می شودكه به دهستان كوهمره سرخی می رسد واز طریق روستای مسقان به فیروز آباد متصل میشود.
دركوهمره سرخی سرچشمه رودخانه ای از دل كوههای بلند با ارتفاع بیش از 2900 متر می جوشد. در بالا دست این سرچشمه آبشاری وجود دارد كه به علت ریزش ناگهانی اش از ارتفاع به سوی زمین به عنوان دم اسب مشهور شده است. تنگ دم اسب در موقعیت جغرافیایی N292710 E520908 قرار دارد.

گزارش پیمایش:
طبق هماهنگی های قبلی اعضای باشگاه روز پنجشنبه مورخه ۹۷/۰۷/۲۶ ساعت ۱۰ صبح در یک هوای ابری حرکت خود را از پارک کوهنورد برازجان به سمت کوهمره سرخی آغاز و پس از گذشتن از شهر کازرون و دشت ارژن وارد یک راه فرعی در سمت راست جاده شده و با ادامه مسیر به روستای کره بس رسیده و شب را در مسجد روستا به صبح رساندند.
صبح روز جمعه مورخه ۹۷/۰۷/۲۷ پس از آماده شدن، رأس ساعت ۶:۳۰ صبح و در یک هوای کاملا صاف و سرد اعضای باشگاه پیمایش خود را به سمت آبشار دم اسب آغاز و پس از گذشتن از دره و عبور از بین درختان جنگلی، ساعت ۹:۳۵ به آبشار رسیدند.
پس از گل گشتی چند ساعته و صرف ناهار در هوایی مطبوع، ساعت ۱۴ علی رغم میل باطنی مسیر برگشت به سمت روستای کره بس را در پیش گرفته و با یک حرکت کاملا منسجم در ساعت ۱۵:۳۰ به روستا رسیدند و از آنجا سوار بر مینی بوس شده و به سمت برازجان حرکت و برنامه ای دیگر از برنامه های باشگاه را با صحت و سلامت کلیه اعضا به پایان رساندند.

نفرات شرکت کننده در پیمایش:
مختار هادی نژاد(سرپرست باشگاه)،شکرالله جوکار برازجانی(مسؤل فنی،سرقدم)،محمدعلی احمدزاده(سرپرست برنامه)،احمد ریاستی(عقبدار)،شهین بازیار(مدیر بانوان)،حمید کمالیان(عکاس)،رضا کمالیان،عباس جمالی، ابراهیم صمصامی، شکرالله یزدان خواه، عادل احمدزاده، رضا بلوکی، امید کمالی، مهدی کمالی، پرویز کمالیان، فرشته ماندنی زاده، نصرت سلیمی

kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1kohmare sorkhi 1

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group