دوشنبه 1 بهمن 1397 | Monday 21 January 2019

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: نخستین بار در استان بوشهر پرنده کمیاب و درمعرض انقراض نسل ' صدف خوار' در ساحل این بندر واقع در منطقه چورشلی مشاهده شد.

به گزارش دیارجنوب محمد تولیده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این پرنده در جریان برگزاری تور پرنده نگری در این شهرستان مشاهده و برای تایید و ثبت به کمیته پرندگان ایران که در زمینه جمع آوری، ساماندهی و انتشار ثبت گونه های جدید و پرندگان کمیاب فعالیت دارد، معرفی شد.
وی اظهارکرد: گونه این پرنده توسط کمیته پرندگان ایران مشخص و اعلام خواهد شد.
صدف‌خوار یا صدف‌خور پرندگانی آبچر از تیره صدف‌خواران هستند که در سواحل نقاط مختلفی از جهان، به غیر از نواحی قطبی و برخی از نقاط استوایی آفریقا و آسیای جنوب شرقی دیده می‌شوند و از میان آنها تنها صدف‌خوار اوراسیایی و صدف‌خوار ساوت آیلندی هستند که در مناطق درون‌مرزی به تولید مثل می‌پردازند.
خوراک صدف‌خواران با توجه به زیستگاهشان متفاوت است.
گونه‌هایی که در مناطق درون‌مرزی زندگی می‌کنند از کرم‌های خاکی و لاروی حشرات تغذیه می‌کنند و صدف‌‌خوران ساحلی دارای رژیم غذایی متنوع‌تری هستند.
پرندگانی که در سواحل مدخل رودخانه‌ها و خلیج‌های کوچک زندگی می‌کنند از دوکفه‌ای‌ها، شکم‌پایان و کرم‌ها تغذیه کرده و آنهایی که در سواحل صخره‌ای هستند از صدف‌ها، خاره‌چسب و گهواره دریایی تغذیه می‌کنند.
خرچنگ‌ها، ماهیان و خارپوستان دیگر غذای صدف‌خوران را تشکیل می‌دهند.
شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.

sadafkhar

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group