چهارشنبه 22 مرداد 1399 | Wednesday 12 August 2020

چهارمین نشست تخصصی در حوزه آب با موضوع اجتماعی سازی سیاستهای کلی نظام در حوزه آب با همکاری پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص نظام، دانشگاه خلیج فارس و اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان و با حضور مدیران و متخصصین آب استان روز چهارشنبه مورخ ۲۳ مردادماه در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

به گزارش دیارجنوب یاسر برخورداری معاون پژوهشکده سیاستهای راهبردی مجمع تشخیص نظام اظهار داشت: استان بوشهر به لحاظ اهمیت و ویژگی هایی که برای کشور دارد اولین استانی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اجرای سیاست های راهبردی در حوزه آب برای انجام طرح اجتماعی سازی این برنامه در نظر گرفته شده است.

معاون پژوهشکده مطالعات راهبردی افزود: مجمع تشخیص به عنوان رکن فرا قوه ای یکی از سیاست های خودش را در حوزه آب انتخاب کرده است و ما به دنبال همفکری در این زمینه با سازمان ها و نهادهای مرتبط هستیم.

وی بیان داشت: پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع با حضور متخصصین نشستهای مختلفی را در دستور کار خود قرار داده و ما به دنبال همکاری با کارشناسان در آن حوزه هستیم.

عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس ضمن تشکر از مجمع تشخیص مصلحت نظام که آب را به عنوان یک موضوع در بوشهر مطرح کرده است و حضور مدیران و کارشناسان مرتبط با این حوزه اظهار داشت: این جلسه ی ارزشمندی بود که سیاست ها، برنامه ها و چالش های حوزه آب را به خوبی مطرح کرد. البته ما نشستهای مختلفی با گروه های متفاوت ذی نفعان داشته ایم و این حداقل چهارمین نشست تخصصی در این زمینه است که با تنوع شرکت کنندگان و موضوعات خوبی که مطرح شد ازغنای خوبی برخودار بود.

رئیس دانشگاه خلیج فارس در ادامه افزود: اگر ما بتوانیم بخشی از برنامه و بحث هایی که در این نشست مطرح شد حل کنیم کمک بزرگی به جامعه کرده ایم. ولی ما در حوزه سیاست گزاری کارهایی را انجام می دهیم ولی در اجرا بدلیل گستردگی که در مرحله اول در سیاست کلان صورت گرفته با مشکل مواجه می شود و می بینیم که مسائل حل نشده باقی می ماند.

عبدالمجید مصلح درباره آسیبهای برنامه ریزی بیان کرد: ما درتصمیم گیری و سیاست گزاری نظام اولویت بندی مسائل را نداریم و براساس تهدیدها و فرصت ها برنامه ریزی نمی کنیم، شکاف بین برنامه های بالادستی و سیاستهای اجرایی و عدم پیوند آنها با بخشهای مختلف از دیگر آسیبهای اجرا برنامه است، پایش دقیقی از برنامه صورت نمی گیرد و این مساله کارکردهای برنامه ریزی را با مشکل مواجه می کند.
وی دارای خصوص به تفکر استراتژیک مبتنی بر مزیت رقابتی اشاره کرد که ما در اجرای برنامه می خواهیم همه ی بخشهای جامعه را ببینیم و همه را راضی نگه داریم و این با نگاه مزیتی و اولویت بندی برنامه تعارض دارد و در اجرا آسیب جدی وارد می کند و همچنین هماهنگی بین نهادی در اجرای برنامه ها وجود ندارد‌.
مصلح اضافه کرد: در دنیای پیش رو و رویکردهای دولت مدرن سیاست های تک موضوعی و حل یک به یک موضوعات اهمیت ویژه ای دارد و نفوذ پذیری سیاست گذاری بدلیل عدم نگاه یکپارچه به برنامه ها و درگیر نکردن ذینفعان.

وی افزود: ما باید یک یا حداکثر پنج موضوع را انتخاب و تعریف کنیم و با مشارکت همه طرفهای درگیر در موضوعات سطح نفوذپذیری و اجرایی شدن برنامه ها را بالا ببریم. ما اینجا با گسست سیاستهای دولت و بین بخشی رو برو هستیم و در لایه های سیاستگزاری و برنامه ریزی ان جی او ها، نهادها و مردم را مشارکت دهیم تا عملیاتی شدن برنامه ها محقق شود. لکن ما هنوز نتوانستیم آب را به عنوان یک دغدغه عمومی در سطح جامعه مطرح کنیم .

مصلح بیان کرد: نهادها و سازمانهای ذینفع با مراکز علمی ارتباطی موثری ندارند و یک بی نیازی کاذبی حول همه مسائل شکل گرفته است که در عمل، انجام کارهای مشترک را با چالش جدی مواجه می کند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس ادامه داد: فضای اندیشه ورزی حول محور موضوعات متنوع جامعه شکل نگرفته است و ایده های جدید زمینه ظهور و بروز نتوانسته اند پیدا کنند. ما نیازمند ایجاد فضای نظریه پردازی هستیم و باید محیط های گفتگوی تخصصی و حرفه ای شکل بگیرد و بطور جدی به هیچ موضوعی ورود نمی کنیم و این یکی از آسیبهای جدی ما در کار است.

مصلح به اقدامات انجام شده در حوزه آب اشاره کرد و گفت:ما طرح سازگاری در زمان کم آبی را ما تهیه کرده ایم و منتظر اجرا هستیم،پژوهشکده آب را راه اندازی کرده ایم که می تواند با هم افزایی متخصصین خروجی خوبی برای کشور و استان داشته باشد،آزمایشگاه تحقیقاتی غشا را در زمینه تصفیه آب و سپماند راه اندازی کرده ایم و همکاران در این خصوص کارهای مناسبی آغاز کرده اند و نیازمند حمایت جدی است.
وی در این خصوص اضافه کرد: ما آماده انجام ایجاد کرسی های گفتگو حول محور آب، فاضلاب و تصفیه پسماندها هستیم و در کنار دستگاه های اجرایی می توانیم خدمات مورد نیاز استان را انجام دهیم.

در این نشست متخصصین، کارشناسان نهاد و سازمانها به بیان یافته های پژوهشی، اقدامات انجام شده، راه کارها و پیشنهادات خود را در حوزه آب، سیلابها، آبهای های زیرزمینی، آب های جاری و اطلاعات آماری در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان مطالبی ارائه شد که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

neshast hoze aab1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید