چهارشنبه 30 آبان 1397 | Wednesday 21 November 2018

عملیات مرمت و بازسازی عمارت تاریخی ملک شهر بوشهر روز شنبه در آیینی آغاز شد.

به گزارش دیارجنوب ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در این آیین گفت: عمارت تاریخی ملک به دلیل سبک معماری خاص آن به عنوان نماد استان بوشهر تلقی می شود.
مجید خورشیدی افزود: با توجه به اهمیت تاریخی عمارت ملک، همه همت و تلاش مسئولان استان برای نجات این عمارت تاریخی به کار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: عمارت تاریخی ملک مولفه مناسبی برای معرفی تاریخ و قدمت بوشهر است و تلاش می شود کار مرمت این بنا در سه مرحله کوتاه، میان و بلند مدت انجام شود.
خورشیدی اضافه کرد: باتوجه به سکونت تعدادی خانواده در این عمارت تاریخی تلاش شده با همت دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی زمینه تعیین تکلیف آنها فراهم شود.
وی بیان کرد: براین اساس خانواده های نیازمند شناسایی و از طرف نهادهای حمایتی مورد حمایت قرار می گیرند و افرادی که مستمند نیستند، باید مکان را تخلیه کنند.
خورشیدی گفت: برای تخلیه این عمارت تاریخی حکم قضایی گرفته شده و کسانی که در این عمارت حسینیه تاسیس کرده اند حکم مکان غصبی دارد.
وی تاکید کرد: افراد غیر مستمند باید قبل از اقدام نیروی انتظامی این مکان را تخلیه کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: تلاش می شود با همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان این عمارت تاریخی در کمترین زمان ممکن بازسازی و تقدیم مردم بوشهر شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی ملک از جمله بناهای قدیمی و مهم این استان است که در تصرف عده ای قرار داشت و امروز با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری، فرمانداری بوشهر و دستگاه های حمایتی تخلیه شد.
ناصر امیر زاده افزود: براساس هماهنگی های انجام شده افراد نیازمندی که در این عمارت ساکن بودند با همکاری دستگاه های حمایتی استان ساماندهی می شوند و با تخلیه عمارت در کوتاه ترین زمان ممکن کار مقاوم سازی و استحکام بخشی آن آغاز می شود.
وی اظهار داشت: عمارت تاریخی ملک با یک قرن قدمت مربوط به دوره قاجار که در سال 1377 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
امیرزاده بیان کرد: عمارت تاریخی ملک یکی از معماری های منحصر به فرد کرانه خلیج فارس و همواره مورد توجه گردشگران است و تلاش می شود با احیا و ساماندهی آن مورد توجه هرچه بیشتر گردشگران و مردمی که به تاریخ استان بوشهر علاقه مند هستند، قرار گیرد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: عمارت تاریخی ملک مربوط به ملک التجار بوشهری و مربوط به دوره قاجار است.
نصرالله ابراهیمی افزود: شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ایرانی - اروپایی است و با توجه به اینکه معمار آن فرانسوی بوده ساخت این بنا برگرفته از عمارت های قرن 19کشور فرانسه است.
وی بیان کرد:عمارت تاریخی ملک حدود 25 هزار مترمربع زیربنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانه هایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.
ابراهیمی اضافه کرد: این بنا از مصالح بوم آور داخلی و وارداتی احداث شده است.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری استان بوشهر گفت: مصالح وارداتی شامل چوب های چندلی است که از بمبئی و زنگبار وارد شده و در سقف بنا کلاف هایی استفاده شده است.
وی یادآورشد: همچنین در عمارت ملک از تزئینات زرکوبی شده استفاده شده که به مرور زمان از بین رفته است.
ابراهیمی گفت: نمونه معماری خاص عمارت تاریخی ملک با این حجم توده و فضا در محدوده بافت تاریخی بوشهر و خارج از آن دیده نمی شود و از بناهای فاخر حاشیه خلیج فارس است.
وی بیان کرد: قبل از تملک بنای تاریخی عمارت ملک در سال های 89 و 90 از محل اعتبارات استانی یکسری عملیات مرمتی استحکام بخشی و استحفاظی برای رفع خطر شکل گرفته، سقف بنا به طور کال تعویض و بخشی از برج ها استحکام بخشی شده است.
ابراهیمی افزود: در زمان حاضر طرح مرمت تکمیلی عمارت ملک تهیه و برای اجرای این طرح 100 تا 150 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی تاکید کرد: حضور بخش خصوصی و یا موسسه ای که از لحاظ اقتصادی شرایط بهتری داشته باشد برای احیای این بنای تاریخی ضروری است.
ابراهیمی گفت: تلاش می شود بنای تاریخی عمارت ملک به کانونی فرهنگی و توریستی برای استفاده گردشگران و کسانی که به تاریخ بوشهر علاقه دارند، تبدیل شود./ایرنا

malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group