جمعه 2 فروردين 1398 | Friday 22 March 2019

عملیات مرمت و بازسازی عمارت تاریخی ملک شهر بوشهر روز شنبه در آیینی آغاز شد.

به گزارش دیارجنوب ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در این آیین گفت: عمارت تاریخی ملک به دلیل سبک معماری خاص آن به عنوان نماد استان بوشهر تلقی می شود.
مجید خورشیدی افزود: با توجه به اهمیت تاریخی عمارت ملک، همه همت و تلاش مسئولان استان برای نجات این عمارت تاریخی به کار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: عمارت تاریخی ملک مولفه مناسبی برای معرفی تاریخ و قدمت بوشهر است و تلاش می شود کار مرمت این بنا در سه مرحله کوتاه، میان و بلند مدت انجام شود.
خورشیدی اضافه کرد: باتوجه به سکونت تعدادی خانواده در این عمارت تاریخی تلاش شده با همت دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی زمینه تعیین تکلیف آنها فراهم شود.
وی بیان کرد: براین اساس خانواده های نیازمند شناسایی و از طرف نهادهای حمایتی مورد حمایت قرار می گیرند و افرادی که مستمند نیستند، باید مکان را تخلیه کنند.
خورشیدی گفت: برای تخلیه این عمارت تاریخی حکم قضایی گرفته شده و کسانی که در این عمارت حسینیه تاسیس کرده اند حکم مکان غصبی دارد.
وی تاکید کرد: افراد غیر مستمند باید قبل از اقدام نیروی انتظامی این مکان را تخلیه کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: تلاش می شود با همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان این عمارت تاریخی در کمترین زمان ممکن بازسازی و تقدیم مردم بوشهر شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عمارت تاریخی ملک از جمله بناهای قدیمی و مهم این استان است که در تصرف عده ای قرار داشت و امروز با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری، فرمانداری بوشهر و دستگاه های حمایتی تخلیه شد.
ناصر امیر زاده افزود: براساس هماهنگی های انجام شده افراد نیازمندی که در این عمارت ساکن بودند با همکاری دستگاه های حمایتی استان ساماندهی می شوند و با تخلیه عمارت در کوتاه ترین زمان ممکن کار مقاوم سازی و استحکام بخشی آن آغاز می شود.
وی اظهار داشت: عمارت تاریخی ملک با یک قرن قدمت مربوط به دوره قاجار که در سال 1377 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
امیرزاده بیان کرد: عمارت تاریخی ملک یکی از معماری های منحصر به فرد کرانه خلیج فارس و همواره مورد توجه گردشگران است و تلاش می شود با احیا و ساماندهی آن مورد توجه هرچه بیشتر گردشگران و مردمی که به تاریخ استان بوشهر علاقه مند هستند، قرار گیرد.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: عمارت تاریخی ملک مربوط به ملک التجار بوشهری و مربوط به دوره قاجار است.
نصرالله ابراهیمی افزود: شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ایرانی - اروپایی است و با توجه به اینکه معمار آن فرانسوی بوده ساخت این بنا برگرفته از عمارت های قرن 19کشور فرانسه است.
وی بیان کرد:عمارت تاریخی ملک حدود 25 هزار مترمربع زیربنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانه هایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.
ابراهیمی اضافه کرد: این بنا از مصالح بوم آور داخلی و وارداتی احداث شده است.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری استان بوشهر گفت: مصالح وارداتی شامل چوب های چندلی است که از بمبئی و زنگبار وارد شده و در سقف بنا کلاف هایی استفاده شده است.
وی یادآورشد: همچنین در عمارت ملک از تزئینات زرکوبی شده استفاده شده که به مرور زمان از بین رفته است.
ابراهیمی گفت: نمونه معماری خاص عمارت تاریخی ملک با این حجم توده و فضا در محدوده بافت تاریخی بوشهر و خارج از آن دیده نمی شود و از بناهای فاخر حاشیه خلیج فارس است.
وی بیان کرد: قبل از تملک بنای تاریخی عمارت ملک در سال های 89 و 90 از محل اعتبارات استانی یکسری عملیات مرمتی استحکام بخشی و استحفاظی برای رفع خطر شکل گرفته، سقف بنا به طور کال تعویض و بخشی از برج ها استحکام بخشی شده است.
ابراهیمی افزود: در زمان حاضر طرح مرمت تکمیلی عمارت ملک تهیه و برای اجرای این طرح 100 تا 150 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی تاکید کرد: حضور بخش خصوصی و یا موسسه ای که از لحاظ اقتصادی شرایط بهتری داشته باشد برای احیای این بنای تاریخی ضروری است.
ابراهیمی گفت: تلاش می شود بنای تاریخی عمارت ملک به کانونی فرهنگی و توریستی برای استفاده گردشگران و کسانی که به تاریخ بوشهر علاقه دارند، تبدیل شود./ایرنا

malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1malek bagh 1

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group