چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 | Wednesday 24 April 2019

مشهد- استاندار خراسان رضوی گفت: سال آینده طرح همیاران آب در استان رونمایی و اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگارمهر، علیرضا رزم حسینی جمعه شب در نشست بررسی وضعیت و نحوه مدیریت منابع آبی استان در محل استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: اجرای هر چه سریعتر خط انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور مورد پیگیری ویژه قرار دارد و سرمایه گذاری در این پروژه که رقم سنگینی است با تمرکز بر بخش خصوصی دنبال می شود و مدل مالی این پروژه هم باید متکی بر حوزه صنعت باشد زیرا برای صنعت خرید این آب صرفه اقتصادی دارد اما برای شرب اینگونه نیست.

وی افزود:این از جمله طرح هایی است که در آینده برای شرق کشور می تواند راهگشا باشد و نه تنها سه استان مسیر یعنی سیستان و بلوچستان ، خراسان جنوبی و رضوی بلکه می تواند در فازهای توسعه ای بخشی از نیاز آبی استان های اطراف را هم تامین کند از این رو فازهای توسعه ای این خط انتقال هم باید از هم اکنون طراحی و برنامه ریزی و در اجرای این طرح دیده شود.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد:مدیریت واحد منابع آب و خاک راهکار اصلی و محوری برای کشور و استان در نجات از بحران آب است وبدین منظور از سال آینده طرح همیاران آب در استان رونمایی و اجرایی خواهد شد.

وی گفت:در این طرح همه بخش ها اعم از ما به عنوان برنامه ریزان و فرمانده و شرکت های حوزه آب به عنوان نگهدارنده و بخش کشاورزی هم به عنوان مصرف کننده باید با هم هماهنگ شده و وضعیت منابع و مصارف را به درستی تنظیم و مدیریت کنیم .

رزم حسینی تاکید کرد:تمامی اقدامات در حوزه مدیریت مصارف و منابع باید هماهنگ با هم پیش برود و چنانکه در کنار مدیریت و بازچرخانی آب و توسعه تصفیه خانه ها و کاهش مصارف آب در بخش های مختلف باید توسعه کشت های گلخانه ای و هیدروژونیک که مصرف آب آن یک چهلم نسبت به کشت های عادی کاهش دارد اجرایی شود.

وی افزود:باید مصارف آب در بخش کشاورزی را با طرح های مختلف مدیریت کرده و کاهش داد و نباید بر روی منابع نداشته برنامه ریزی کرد و باید بهره وری از داشته ها را نیز با نگاه به آینده افزایش داد و حفظ کرد.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: بر خلاف برخی مباحث با مدیریت صحیح مصارف آب در بخش کشاورزی به اشتغال این حوزه نیز لطمه ای وارد نمی شود و باید این تفکر توسعه یافته و نقش تشکل های مردمی و آب بران در این زمینه تقویت شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group