شنبه 3 فروردين 1398 | Saturday 23 March 2019

رئیس دادگستری شهرستان دشتی با تاکید بر مقابله قاطع با زمین‌خواری گفت: در این راستا شعبه ویژه رسیدگی به زمین‌خواری در دادگستری دشتی تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان دشتی، محمدرضا باز هوایی شامگاه شنبه در نشست با رئیس هیئت‌مدیره انجمن همدلان رسانه شهرستان دشتی اظهار داشت: قضا و قضات در نگاه عمومی راهکاری است برای یافتن حق، برقراری عدل و رساندن حق به صاحب آن و قضات درواقع از یک سویی مسیری است که حق جویان را امیدوار می‌سازد از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به آمال آروزهای نابجای خود بازمی‌دارد.

رئیس دادگستری شهرستان دشتی گفت: قضاوت راه‌هایی است که به رفع خصومت و پایان بخشیدن به منازعات می‌انجامد و حقوق ازدست‌رفته را بر اساس قوانین دقیق قابل‌اجرا به حق‌داران بازمی‌گرداند.

وی بیان کرد: این‌گونه است که منصب قضا ظریف‌ترین، حساس‌ترین، مهم‌ترین و درعین‌حال یکی از خطیرترین مناصب اجتماعی از دیدگاه اسلام است.

باز هوایی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه باکسانی که علیه منابع عمومی و مردمی فعالیت می‌کنند و باکسانی که تعدی به انفال و منابع طبیعی دارند برخورد می‌کند.

وی افزود: وظیفه قوه قضائیه جلب رضایت مردم، برنامه محوری، پیشگیری از وقوع جرم، اطاله دادرسی، اصلاح قوانین، لزوم کاهش حبس، ارتقای خدمات الکترونیکی قضایی، ترویج فرهنگ قضایی به‌منظور دستیابی به جامعه متوازن است.

رئیس دادگستری دشتی خاطر نشان کرد: صحت و کارایی، امنیت در ارائه خدمات حقوقی و قضایی، تحقق نظام جامع دادرسی الکترونیکی اقدامات خوبی از طریق دادگستری و دستگاه‌های تابعه آن صورت گرفته است که یکی از این موارد را می‌توان به راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: چنانچه قبلاً مردم به‌منظور امورات مربوط به ابلاغات، ثبت شکایت، دادخواست‌ها، احضاریه‌ها و تمام مکاتبات به دادگستری مراجعه می‌کردند که با راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی این پروسه زمانی حل‌شده است و مردم می‌توانند با مراجعه به دفاتر ثبت الکترونیکی خدمات قضایی خود را انجام دهند.

باز هوایی، یکی از وظایف اساسی واصلی قوه قضائیه که بر اساس قانون اساسی به این قوه محول شده است را پیشگیری از وقوع جرم دانست و افزود: فلسفه وجودی این موضوع نشان می‌دهد هدف قوه قضائیه فقط توسل به قوه قهریه، مجازات، حبس و برخورد فیزیکی با مهتم مجرم نمی‌باشد بلکه پیشگیری از وقوع جرم است.

وی با اشاره به حوزه پیشگیری از وقوع جرم افزود: لازمه موفقیت در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی در دشتی، قبل از هر چیز نیازمند تعامل و همکاری با سمن‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، سازمان‌ها، دستگاه‌های اجرایی، سپس جلب مشارکت همه آحاد جامعه و به‌ویژه جامعه فرهنگی، علمی، دانشگاهی، نخبگان و متخصصان در این شهرستان است.

بازهوایی خاطرنشان کرد: حسب دستورات ابلاغی از سوی دادگستری استان بوشهر اقدامات خوبی در حوزه پیشگیری تحقق‌یافته که ازجمله می‌بایست در حوزه پیشگیری با دستگاه‌های ذی‌ربط تعامل لازم داشته و در خصوص موضوعات مختلفی مانند تصرفات اراضی ملی، تغییر کاربری اراضی غیرمجاز، آسیب‌های اجتماعی، فضای مجازی، جرائم خشن و مخل نظم و امنیت اجتماعی کارگاه آموزشی در سطح شهرستان برگزار شود.

وی بیان کرد: ضرورت دارد با محوریت آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، فضای مجازی با همکاری دستگاه‌های عضو شورای پیشگیری همایشی در سطح شهرستان برگزار شود.

رئیس دادگستری دشتی تأکید کرد: در حوزه مبارزه با زمین‌خواری حفظ حقوق بیت‌المال باید با جدیت لازم پیشگیری مستمر قضا برای زمین‌خواران کسانی که به حقوق بیت‌المال دست‌درازی می‌کنند ناامن شود اراضی ملی تصرف‌شده اعاده وضع به حال سابق شوند تا مبادا کسانی بیت‌المال را مال البیت خود تلقی کرده و آن را مورد تصرف خود قرار دهند.

وی با تاکید بر مقابله قاطع با زمین‌خواری گفت: در این راستا شعبه ویژه رسیدگی به زمین‌خواری در دادگستری دشتی تشکیل شده است.

رئیس دادگستری دشتی با اشاره به حقوق شهروندی تصریح کرد: برای نظارت بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی‌های مشروع حفظ حقوق شهروندی و تکریم ارباب‌رجوع حسب دستورالعمل ابلاغی از دادگستری استان باید از تمام کلانتری‌ها، پاسگاه‌های انتظامی، بازداشتگاه‌ها، ادارات دولتی، شهرداری‌ها تمام کسانی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند مراجعه‌کننده دارند از نزدیک بازدید میدانی به عمل آوردند.

بازهوایی سیزده آبان را روز ملی مبارزه با استکبار جهانی عنوان کرد افزود: حضور پرشور مردم در راهپیمایی 13 آبان شکستی دیگر در کارنامه دشمنان انقلاب است.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن همدلان رسانه شهرستان دشتی نیز گفت: اقدامات بسیار خوبی در حوزه پیشگیری در سطح شهرستان صورت گرفته که قابل‌تحسین است.

اسماعیل حاجیانی نقش قضات در ایجاد عدالت اجتماعی را مهم ارزیابی کرد و افزود: مردم از مسئولان قضایی انتظار دارند بدون مسامحه با غارتگران بیت‌المال و پرونده زمین‌خواری در دشتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برخورد قاطع و جدی داشته باشند.

وی ضمن تبریک روز سیزده آبان افزود: روز سیزده آبان روز تاریخ‌ساز و ماندگار حوادثی همچون تبعید امام خمینی به ترکیه ارسال 1343، به خاک خون کشیدن دانش‌آموزان در سال 1357 در دانشگاه تهران و تسخیر لانه جاسوسی امریکا ارسال 1358، سه رویداد متفاوت بودند که هرکدام تأثیری بسزایی در شکل دادن به حرکت انقلاب اسلامی نقش خاصی ایفا کردند.

حاجیانی تأکید کرد: در 13 آبان سه واقعه مهم تاریخی به وقوع پیوسته که در هر سه این ماجرا پای آمریکا درمیان است.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group