پنجشنبه 1 اسفند 1398 | Thursday 20 February 2020

گردشگران ناآگاه با رهاسازی زباله‌های خود در دل طبیعت، موجب تخریب منابع‌طبیعی روستای گندم‌ریز دشتستان شده‌اند.

به گزارش دیارجنوب، حراست و نگهبانی از طبیعت و منابع‌طبیعی وظیفه‌ای همگانی است که باید با جدیت پیگیری شود تا آیندگان بتوانند از مواهبی که خداوند در اختیار ما گذاشته است بهره‌مند شوند.

zobale gandomriz 1

نارضایتی مردم از رهاسازی زباله توسط گردشگران ناآگاه

روستای گندم‌ریز دشتستان با توجه به سرسبزی و طبیعت زیبایی که از آن برخوردار است، نه تنها ایام نوروز بلکه در طول سال به‌ویژه در روزهای پایانی هفته میزبان مسافران و گردشگرانی است که از دشتستان و اطراف برای گذراندن اوقات فراغت به طبیعت این روستا می‌آیند تا دقایقی را خوش بگذرانند.

اگرچه حضور گردشگران در طبیعت اتفاق میمونی است و نقش مهمی در معرفی ظرفیت‌های گردشگری روستای گندم‌ریز داشته است اما از طرفی رهاسازی زباله در محیط پیرامونی توسط افراد ناآگاه موجب تخریب طبیعت و نارضایتی روستائیان شده است.

انباشت زباله‌های رها شده در طبیعت نه تنها زندگی مردم روستای گندم‌ریز را مختل کرده است بلکه موجب خسارات جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی شده و زیستگاه جانواران منطقه را نیز با خطر مواجه کرده است.

zobale gandomriz 1

دستگاه‌های متولی چاره‌جویی کنند

دهیاری روستای گندم‌ریز در این سال‌ها با همکاری کنشگران طبیعت هر از گاهی خودجوش نسبت به پاکسازی زباله‌های رها شده در طبیعت اقدام می‌کنند تا به نوعی پاسدار طبیعت زیبای روستای خود باشند.

مردم روستا معتقد هستند و انتظار دارند که متولیان امر و دستگاه‌هایی مانند محیط‌زیست و منابع طبیعی با اجرای برنامه‌هایی نسبت به فرهنگ‌سازی در حراست از منابع‌طبیعی اقدام کنند تا بیش از این شاهد تخریب این طبیعت خدادادی نباشند.

دهیار روستای گندم‌ریز در گفتگو با خبرنگار فارس در رابطه با مشکل رهاسازی زباله در طبیعت روستا اظهار داشت: گردشگران فصلی که از دشتستان و اطراف به روستای گندم‌ریز می‌آیند متأسفانه با رهاسازی زباله در دشت، صحنه‌های ناخوشایندی را به وجود می‌آورند و ما شاهد دشتی از زباله در اطراف روستا هستیم.

zobale gandomriz 1

پاکسازی چندین کیلومتر از دشت توسط کنشگران طبیعت

عصمت رزم‌آور با اشاره به اینکه امسال بخشی از محدوده دشت، زیر کشت گندم رفته است، عنوان کرد: هرساله با همکاری مردم روستا و کنشگران طبیعت چندین کیلومتر از دشت‌های گندم‌ریز را از زباله‌ها پاکسازی می‌کنیم اما باز هم شاهد انبوه زباله در دل طبیعت هستیم.

وی تأکید کرد: انتظار ما این است که سازمان‌های متولی مانند محیط زیست و منابع‌طبیعی نسبت به این معضل انباشت زباله در دشت‌های گندم‌ریز واکنشی نشان داده و تدبیری بیاندیشند.

دهیار روستا گندم‌ریز با اشاره به لزوم نصب سطل‌های زباله در طبیعت برای جلوگیری از انداختن زباله‌ها در محیط پیرامونی گفت: البته مشکل با نصب سطل‌های زباله حل نمی‌شود بلکه باید تخلیه آنها نیز سریع انجام شود و مهم‌تر از اینها فرهنگ‌سازی بین گردشگران مبنی بر عدم‌رهاسازی زباله‌های خود در دشت و طبیعت می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

zobale gandomriz 1

لزوم فرهنگ‌سازی در بین گردشگران

وی خواستار ورود رسانه‌ها در بحث فرهنگ‌سازی در حفظ طبیعت شد و ابراز داشت: این فرهنگ‌سازی در بین اهالی روستای گندم‌ریز به خوبی انجام گرفته اما مشکل ما افرادی است که آخر هفته‌ها از شهرهای اطراف به دشت گندم‌ریز می‌آیند که باید متولیان آنها را نسبت به معضلات رهاسازی زباله در طبیعت آگاه کنند و در صورت لزوم محدودیت‌هایی برای آنها قائل شوند.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group