دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 | Monday 20 May 2019

صدر اعظم آلمان در نشست شرم الشیخ از کشورهای عرب درخواست کرد که مشترکا با اتحادیه اروپا روند سیاسی صلح در سوریه را در پیش گیرند.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان می خواهد همراه با جهان عرب روند صلح در سوریه را در پیش گیرد.

وی در اجلاس شرم الشیخ از کشورهای عرب خواست که مشترکا با اتحادیه اروپا برای یک دگرگونی سیاسی در این کشور درگیر جنگ های داخلی فشار وارد کنند.

وی تاکید کرد که با توجه به 6 میلیون سوری که این کشور را در جریان این مناقشات ترک کرده اند حالا به یک فرآیند تغیییر سیاسی نیاز است.

مرکل تاکید کرد که من از کشورهای عضو اتحادیه عرب درخواست می کنم که مشترکا با ما بر این فرآیند تغییر سیاسی در سوریه تاثیر بگذارند.

به طور مشخص مرکل خواستار تشکیل یک کمیسیون قانون اساسی و شروع یک مشاوره فراگیر در این باره شد که چگونه نظم سیاسی در سوریه در آینده می تواند به نظر برسد.

عضویت سوریه در اتحادیه عرب از سال 2011 به حال تعلیق درآمده است. اخیرا البته بحث هایی مبنی بر پذیرش دوباره این کشور در اتحادیه عرب به وجود آمده است. البته اروپا اسد را متهم به جنایات حقوق بشری سخت در سوریه کرده و نزدیکی و به رسمیت شناختن وی را رد می کند. نیروهای ارتش سوریه در ماه های گذشته بخش های بزرگی از این کشور درگیر جنگ های داخلی را دوباره تحت کنترل خود درآورده اند.

دیدار در شرم الشیخ اولین نشست اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب برای حل بحران های منطقه است. هر دو طرف می خواهند با وجود اختلاف نظرهای سخت علامتی برای نزدیکی را ارائه دهند.

مرکل تاکید کرد که در بین شرکت کنندگان در این نشست کشورهایی در همسایگی مستقیم و مجاورت هم قرار دارند. سرنوشت اتحادیه اروپا مستقیما به سرنوشت این کشورهای اتحادیه عرب بستگی دارد. اروپا علاقمند به رونق اقتصادی در منطقه است.

در پایان این نشست نیز بر این مسئله تاکید شد که با یک شراکت استراتژیک عمیق باید یک دوران جدید همکاری و هماهنگی در این اتحادیه آغاز شود.

آنگلا مرکل در حاشیه نشست شرم الشیخ همچنین با همتای انگلیسی خود ترزا می دیدار کرد. در این دیدار مسئله جدیدترین تصمیم ترزا می برای تعویق مجدد رای گیری پارلمان انگلیس درباره فرآیند برگزیت مطرح شد. قرار شد این رای گیری در تاریخ 12 ماه مارس انجام شود. پیش از آن رسانه های انگلیسی خبردادند که مقامات اتحادیه اروپا این مسئله را مورد ارزیابی قرار می دهند که برگزیت را برای مدت دو سال و تا سال 2021 به تعویق بیاندازند.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group