سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 | Tuesday 23 April 2019

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: با پایان موفقیت آمیز پروژه 9000 میلیارد ریالی ارتقای برج های جذب واحد تولید پارا زایلین پس از حدود 4 ماه تلاش شبانه روزی و در آستانه سال جدید زمینه افزایش تولید این محصول فراهم شد.

به گزارش دیارجنوب روابط عمومی شرکت پتروشمیی نوری روز سه شنبه به نقل از مهندس صانعی اعلام کرد: واحد تولید پارازایلین یکی از واحدهای مهم و کلیدی در سود آوری مجتمع های پتروشیمی آروماتیک است و در حال حاضر تنها 2شرکت فرانسوی و آمریکایی صاحبان لیسانس واحد تولید پارازایلین در جهان به شمار می آیند .
وی اظهارداشت: این واحد دارای یکی از پیچیده ترین فرایندهای شیمیایی است و به همین دلیل قیمت پارازایلین در مقایسه با ایزومرهای دیگر آن مثل ارتوزایلین از ارزش بالاتری برخوردار است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری یادآورشد: این ماده عمدتا در تولید انواع پلاستیکها از جمله بطری و در ساخت الیاف های مصنوعی کاربرد زیادی دارد.
صانعی گفت: در حال حاضر تولید این محصول در پتروشیمی نوری با ظرفیت بیش از750هزار تن در سال و در مجتمع پتروشیمی اصفهان با ظرفیت تولید 44هزار تن در سال انجام می شود.
وی ادامه داد: در تولید پارازایلین از غربال های مولکولی با قطر حدود0.3 میلیمتر استفاده می شود که مساحت خلل و فرج هر یک از آنها بیش از یک زمین فوتبال است و عمر مفید این غربالها در حدود 10 سال است و بعد از آن باید تعویض شوند.
صانعی گفت: در مجتمع پتروشیمی نوری به دلیل سپری شدن عمر مفید غربالهای مولکولی، تولید پارازایلین از حدود 2000 تن در روز به 1200 تن کاهش یافته بود.
وی افزود: در همین راستا باتوجه به خرید قبلی غربالهای مولکولی و تجهیزات لازم طبق برنامه ریزی و جلسات برگزار شده با شرکت اروپایی، صاحب لیسانس، مقرر شد در مهر ماه امسال عملیات تعویض و انجام اصلاحات طراحی با حضور کارشناسان اروپایی انجام شود.
صانعی یادآورشد: شرکت اروپایی دارای حدود بیست واحد تولید پارا زایلین در جهان است که به دلیل پیچیدگی این واحدها تاکنون عملیات بهبود ساختار طراحی این واحدها و همچنین عملیات بارگیری و تعویض غربالهای مولکولی تنها با حضور متخصصان آن شرکت انجام شده است.
وی افزود : در مهر ماه امسال در شرایطی که این شرکت کلیه برنامه ریزی های لازم در جهت انجام این پروژه را انجام داده بود ، ناگهان شرکت اروپایی اعلام کرد به دلیل تحریم های یک جانبه ایران توسط آمریکا، آن شرکت نمی تواند در پروژه مذکور با ایران همکاری کند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری اظهارداشت: باتوجه به شرایط پیش آمده جلسات متعددی با مدیران شرکت هلدینگ خلیج فارس و همکاران شرکت پتروشیمی نوری برگزار شد که محور این جلسات، انجام پروژه یادشده بدون حضور شرکت صاحب لیسانس بود.
وی گفت:در جلسات یادشده برغم عدم حضور کارشناسان شرکت صاحب لیسانس، تمام ریسک های پیش رو شناسایی و برای هرکدام از ریسک ها ، برنامه عملیاتی یک ماهه در خصوص انجام آنها مشخص شد.
صانعی افزود: با بر طرف شدن موانع پیش بینی شده ، انجام این پروژه پیچیده و کلیدی، در تاریخ 20 آبانماه و در یک برنامه زمانبندی 130 روزه آغاز شد و در کنار آن جهت دقت و تسریع در انجام پروژه و همچنین رعایت نمودن نکات ایمنی ، جلسات فنی بصورت روزانه برگزار و مسایل و مشکلات پیش روی پروژه بررسی و نسبت به رفع مشکلات مذکور پیگیری های لازم انجام می شد.
وی اظهارداشت : سرانجام پس از حدود چهار ماه تلاش بی وقفه، خستگی ناپذیر و شبانه روزی، سربازان سرافراز جبهه اقتصادی کشور در پتروشیمی نوری توانستند این پروژه حساس و استراتژیک را بدون حادثه با موفقیت به پایان برسانند.
صانعی گفت: این مهم در حالی انجام شد که همزمان با اجرای این طرح تولید محصولات مجتمع پتروشیمی نوری ادامه داشت و به جای پارازایلین محصول مخلوط زایلین و ریفرمیت تولید و به فروش رسید.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group