چهارشنبه 30 آبان 1397 | Wednesday 21 November 2018

رئیس مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: پژوهشگران و محققان این مرکز با استفاده از سم خیار دریایی ( نوعی آبزی) مرهمی ضد سوختگی تولید کرده اند که در آزمایش اولیه التیام بخشی آن چهار برابر بهترین پمادهای زخم و سوختگی موجود در بازار ثبت شده است.

به گزارش دیارجنوب محمود نفیسی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون در مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس بوشهر آبزی به نام خیار دریایی که در بدن خود دارای سم 'ساپونین' است، پرورش داده می شود.
وی اضافه کرد: این سم که بصورت خام از این جانور دریایی گرفته می شود، دارای خواص دارویی ضد باکتریایی، قارچ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان است.
نفیسی ادامه داد: مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس از سم خیارهای دریایی پمادهای ضد زخم و سوختگی تولید کرده که در تست اولیه چهار برابر بیشتر و زودتر از بهترین پمادهای موجود در بازار در التیام بخشی و بهبودی زخم ها و سوختگی ها موثر است.
وی تهیه خوراک ماهیان مولد سیبس، تولید لارو ماهیان و غذای زنده آنها شامل میکرو جلبک های ریز، تهیه روکش های زیستی از جلبک ها که در نگهداری بیشتر خرما کاربرد دارد از دیگر فعالیت های تحقیقاتی مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر عنوان کرد.
نفیسی گفت: همچنین تهیه 'آلژینات' که فرآورده ای از جلبک هاست و در صنایع داروسازی و مهندسی بافت استفاده دارد و 'آگار' از محصولات با ارزشی است که از دیواره جلبک 'گراسیلاریا' بومی استان بوشهر بدست می آید از دیگر تولید تحقیقاتی در دست اجرای این مرکز است.
وی بیان کرد: از آگار در صنایع غذایی، محیط کشت باکتری و میکروبیولوژی استفاده می شود و در آینده نه چندان دور شاهد تولید نیمه صنعتی و انبوه آن خواهیم بود.
نفیسی اضافه کرد: در زمان حاضر طرح های زیست محیطی مرتبط با خلیج فارس در بخش آزمایشگاهی این مرکز انجام می شود که دانشگاه ها موظف هستند با همکاری هسته های فناور و نوآور کارهای تحقیقاتی را به محصولات فناور تبدیل کنند.
عضو هیات علمی گروه پژوهشی محیط زیست مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: کود نانوسیلیس که از ضایعات برگ نخل استخراج و برای بهتر شدن کیفیت محصولات کشاورزی استفاده می شود، در این مرکز تولید شده است.
علی احمد صنعتی افزود: استفاده از کود نانوسیلیس گیاهان را در مقابل آفت ها و آلودگی های موجود در خاک مقاوم می کند.
وی اضافه کرد: استفاده از این کود در گیاهانی مثل برنج، گندم و جو علاوه بر ارتقای کیفیت محصول منجر به تولید ساقه های محکم در این محصولات نیز می شود.
صنعتی ادامه داد: با همکاری دانشکده کشاورزی از کود نانوسیلیس در گیاه تنباکو استفاده شده و عملکرد مثبتی نشان داده است.
وی اظهار کرد: استفاده از کود نانوسیلیس درخاک شور مقاومت گیاه نسبت به شوری خاک، آفت گیاهان و فلزات سنگین را افزایش می دهد.
مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر فعالیت های تحقیقاتی خود را روی دریا و فعالیت های بوم شناسی آبزیان و محیط زیست انجام می دهد.
این مرکز در سه گروه پژوهشی شیلات، محیط زیست و زیست فناوری دریا فعالیت می کند.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group