جمعه 2 فروردين 1398 | Friday 22 March 2019

وحید سه کناری یکی از کارشناسان برق درخصوص ایمنی در برابر رعدو برق توصیه هایی کرده است.

به گزارش دیارجنوب این روز ها و با وجودت شدت گرفتن رعد و برق ها در آسمان استان به سراغ مهندس وحید سه کناری ، کارشناس برق و ایمنی الکتریکی رفتیم و از او در این مورد سوال کردیم ، او می گوید در هنگام رعدو برق حتی المکان در منزل بمانید و به نکات زیر توجه کنید

۱_ سواحل دریا ، مناطق باز مانند زمین کشاورزی یا زمین فوتبال ، برج ها ، سازه ها و ساختمانهای دارای ارتفاع ، تپه ها و مناطق کوهستانی و درخت های مرتفع خطرناک ترین مکانها در زمان رعدو برق هستند ، توجه کنید در هنگام برخورد ساعقه به یک نقطه ممکن است محوطه ی بطور تقریبی ۳۰الی ۳۵ متری اطراف آن نقطه احتمال برق زدگی وجود داشته باشد.

۲_ حتی المکان از تجهیزات الکترونیکی همانند بی سیم ها ، موبایل ها ، ریموت های فرمان دهنده خصوصآ در محوطه باز استفاده نکنید

۳_ هیچ وقت به پشت بام نروید و اگر از پشت بام شما سیم (آنتن) یا تجهیرات فلزی به داخل منزل انتقال داده شده است آن را جدا کنید یا از آن فاصه بگیرید .

۴_ حتی المکان زمان استفاده از تجهیزات برقی ،سینگ ظرفشویی، ماشین لباس شویی ، حمام کردن و استفاده از تجهیزات آبی برقی غیر ضروری را (خصوصآ در آپارتمان ها) تغییر دهید

۵- از اسب سواری ، دوچرخه سواری و استفاده از موتور سیکلت ، استفاده از تراکتور و بیل مکانیکی خصوصآ در یک خیابان یا محوطه باز جدا خود داری کنید.

۶_ پنجره ها و درب های باز را ببندید و در رعد و برق شدید از آن ها فاصله بگیرید در ساختمانهای بالای ۶۰متر احتمال برخورد ساعقه به بدنه ساختمان نیز وجود دارد.

۷_ از محل پست ها و ترانسفورماتور ها ی برق فاصله بگیرید و از تکه زدن یا دست زدن به تجهیزات فلزی ، تابلوهای برق ، پایه ها و تیرهای برقی خود داری کنید و سعی کنید قبل از شروع بارندگی در یک محیط امن و عایق اتاق منزل خود باشید .

۸_اگر در یک محوطه باز یا پشت بام و محل ارتفاع قرار دارید و احساس میکنید موهای بدن شما در حال سیخ شدن است احتمال برخورد ساعقه به شما شدت پیدا کرده است و بسرعت به محل کم ارتفاع تر رفته ، پاهای خود را جفت کرده و سعی کنید تنها با یک نقطه از بدن شما که همان پاهای جف شده است بر روی زمین بنشینید.

۹_ دامداران از چراندن گله های دامی خود در مراتع مرتفع جدا خوداری کنند برخود صاعه حتی اطراف یک گله دامی بخاطر چهار دست و پا بودن این حیوانات و عبور جریان ناشی از ولتاژ گام از بدن آنان ، همگی را از بین خواهد برد و موجب خسارات شدید به این عزیزان خواهد شد

۱۰_ از تک درختان در یک محوطه باز فاصله بگیریدو در هنگام ساعقه از ایجاد آتش و دود غلیظ ناشی از آن که حاوی کربن و رساناست بسمت آسمان خود داری کنید .

در پایان مروری بر ،احتمال و حوادث واقعی اتفاق افتاده

۱_ فردی که در یک کپر در زمین کشاورزی خود مشغول بوده است

۲_ افرادی که دریک زمین فوتبال مشغول بازی بوده اند

۳_فردی که در یک مسیر جاده ای تپه ای بر روی موتور سیکلت در حال عبور بوده است

۴_دامداری که در حال چراندن گله دامی خود در منطقه کوهستانی بوده است

۵_ فردی که در هنگام رعدو برق بر روی پشت بام مشغول تعمیرات منزل بوده است

۶_ فردی که در سواحل دریا حضور داشته اند

همچنین استفاده از صاعقه گیرها در ساختمانهای مرتفع تر می تواند نقش موثری در کاهش بروز خطرات احتمالی داشته باشد

با تشکر
وحید سه کناری

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group