سه شنبه 3 ارديبهشت 1398 | Tuesday 23 April 2019

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر با اشاره به کوچ قشلاقی عشایر گفت: تعداد ۵ هزار ۲۰۰ خانوار عشایر با جمعیت بیش از ۳۱ هزار نفر در استان بوشهر سکونت دارند که دشتستان با ۶۵ درصد بیشترین عشایر دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان دشتی، آیین استقبال از 31 هزار نفر عشایر در قالب پنج هزار و 200 خانوار عشایری به مناطق قشلاقی استان بوشهر با حضور مدیرکل امر عشایری استان بوشهر، فرماندار دشتی و مسئولان محلی در روستای آسمانک شهرستان دشتی برگزار شد.

عبدالله نادری در حاشیه آیین استقبال از عشایر به مناطق قشلاقی استان بوشهر و در جلسه شورای عشایری شهرستان دشتی اظهار داشت: از تلاش‌های مدیرکل امور عشایر استان بوشهر اداره امر عشایری دشتی که در حل مشکلات عشایر فعالیت‌های شبانه‌روزی دارند تشکر می‌کنم حضور مسئولان نیز به بهانه استقبال از عشایر برای شنیدن مشکلات و حل آن‌هاست.

فرماندار شهرستان دشتی گفت: نگاه دولت به قشر عشایر نگاه خاصی بوده چه در حوزه پرداخت تسهیلات، خدمات عمومی و رفاهی اقدامات ارزنده‌ای انجام‌شده است.

وی بیان کرد: در بحث کوچ عشایر باید رعایت حال آن‌ها شد ادارات برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند پزشکان متخصص نیز در جمع عشایر حضور فعال‌تری داشته باشند.

نادری تاکید کرد: پیشنهاد رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی دشتی برای انعقاد و تفاهم‌نامه فرهنگی بین اداره ارشاد امور عشایری قابل‌اعتناست تصویب‌نامه هیئت وزیران در خصوص اداره خدمات آموزشی و فرهنگی به جامعه عشایری باید منطقه‌ای شد.

کوچ قشلاقی عشایر به استان بوشهر

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر نیز گفت: تعداد 5 هزار 200 خانوار عشایر با جمعیت بیش از 31 هزار نفر در استان بوشهر زندگی می‌کنند که دشتستان با 65 درصد و دشتی با 15 درصد رتبه نخست و دوم را برخوردارند.

وی بیان کرد: 3 هزار 311 خانوار عشایری کوچ‌رو و هزار و 899 خانوار عشایری ساکن در استان بوشهر وجود دارد.

فرهمند آقایی خاطرنشان کرد: تولیدات سالیان عشایر 6 هزار 500 تن گوشت قرمز، 100 هزار تن محصولات زراعی باغی، 28 هزار تن شیر سایر محصولات دامی و 30 هزار مترمربع صنایع‌دستی است.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید با اختصاص اعتبارات ارزش‌افزوده به عشایر در سال 1396 مبلغ 5 میلیارد تومان به استان بوشهر اختصاص‌یافته است که سهم دشتی 650 میلیون تومان بوده است.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان دشتی نیز گفت: یکی از وظایف مهم و خدمات حیاتی امور عشایر شهرستان دشتی در مناطق عشایری تأمین آب شرب انسان و دام می‌باشد.

آبرسانی به مناطق عشایر دشتی

حسین شریفی افزود: در سال 1396 هزار 35 سرویس مقدار 13 هزار و 450 مترمکعب و در سال 1397 تاکنون 493 سرویس به مقدار 6 هزار 409 مترمکعب آب‌رسانی به این قشر صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: تاکنون 196 مخزن ذخیره آب 5 هزار لیتری در مراتع عشایری دشتی به‌منظور تأمین آب شرب بهداشتی در اختیار عشایر قرارگرفته است.

وی افزود: دسترسی به پزشک خانواده و مراکز درمانی و مناطق عشایری، پرداخت تسهیلات، راهگشایی ایل راه‌های عشایری، خرید توزیع پانل خورشیدی، توزیع کالاهای اساسی و علوفه و برگزاری دوره‌های آموزشی بخش دیگری از خدمات انجام‌ شده است.

در این جلسه برخی از عشایر به نمایندگی از جامعه عشایری به بیان مشکلات خواسته‌های آن‌ها پرداختند و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، کار رفاه اجتماعی، بهداشت درمان، منابع طبیعی و آبخیزداری، آموزش‌وپرورش و جهاد کشاورزی پاسخ گوی خواسته‌های عشایر شدند.

از مجموعه 5 هزار و 200 خانوار عشایری در استان بوشهر تعداد خانوار 3 هزار و 311 خانوار کوچ رو هستند که با سرد شدن هوا در استان‌های سردسیر در مناطق قشلاقی مستقر می‌شوند.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group