يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 | Sunday 19 May 2019

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر از تعیین شدن بوشهر به عنوان مرکز واردات دام از استرالیا خبر داد.

به گزارش دیارجنوب خورشید گزدرازی شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اشاره به روابط تجاری ایران با کشور قطر اظهار داشت: قطر کشوری است که در حال حاضر مورد تحریم قرار گرفته و از طرفی با توجه به اینکه جام جهانی 2022 در این کشور برگزار خواهد شد قطعاً برای ایجاد زیرساخت های خود به یک سری موارد نیازهایی را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر افزود: با توجه به مقرون به صرفه بودن هزینه ها و قیمت پایین مصالح ساختمانی همچون گچ و سیمان در کشور، قطر این نیازهای خود را از کشور ما تامین و خریداری می کند.

وی با بیان اینکه در زمان تحریم شدن قطر، ایران اولین کشوری بود که کمبود محصولات این کشور را برای آن صادر می کرد ابراز داشت: از همان ابتدای تحریم ها، یک سری مواد معدنی و کالاهای مورد نیاز این کشور از ایران تامین می شد.

گزدرازی سفر هیئت تجاری و اقتصادی بوشهر به قطر را موفقیت آمیز دانست و اظهار داشت: یکی از عواید این سفر مصوب شدن تردد شناورها به صورت شبانه روز در بندر این کشور است و همچنین تفاهم‌نامه‌های مهم سرمایه‌گذاری و اقتصادی منعقد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر از تعیین شدن بوشهر به عنوان مرکز واردات دام از استرالیا خبر داد و گفت: تا شش ماه دیگر بوشهر به عنوان مرکز واردات و صادرات دام و گوشت گرم به سایر نقاط کشور و دیگر کشورها تعیین خواهد شد و شرکت های قطری نیز بدین منظور برای ایجاد زیرساخت‌های لازم فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: بنا است بندر بوشهر به برای صادرات و واردات به سمت کشورها به عنوان بندر پایلوت تعیین شود.

گزدرازی در ادامه با بیان اینکه خط کشتیرانی بوشهر به قطر راه اندازی می شود گفت: در آینده نزدیک این خط کشتیرانی به جهت توسعه همکاری‌ های اقتصادی و تجاری ایران با قطر راه‌اندازی می ‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی بوشهر با بیان اینکه 15 درصد تولید خرمای کشور در استان بوشهر انجام می شود اظهار داشت: نخیلات و خرما را مهم‌ترین قابلیت کشاورزی استان بوشهر است و از آنجایی که 70 درصد محصولات خرمای کشوردر داخل کشور مصرف می شود به دنبال صادرات خرما به کشورهای اوراسیا هستیم.

گزدرازی یکی از چالش ها را گوجه فرنگی خارج از فصل دانست و ابراز داشت: گوجه فرنگی جزو کالاهای ممنوعه صادراتی است و با بسته بودن صادرات چالش بزرگی در زمینه فروش این محصول در کشور را شاهد خواهیم بود؛ از آنجایی که دو هزار تن گوجه فرنگی را به کشور قطر صادر کردیم و کشورهای اوراسیا از دیگر مشتریان استان ما محسوب می شوند بنابراین ممنوع بودن صادرات این کالا از کشور، ما را با چالشی جدی مواجه می کند./فارس

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group