جمعه 16 خرداد 1399 | Friday 5 June 2020

مهندس احسان عباسی جوان دشتستانی توانست  نرم افزار تحلیل داده آمار تجارت خارجی کشور را برنامه نویسی کند.

به گزارش دیارجنوب اطلاعات اقتصادی به عنوان عامل اصلی برنامه‌ریزی برای توسعه ملی و مهمترین ابزار نظارتی در برنامه‌های توسعه اقتصادی محسوب می‌‌شود.

با توجه به نقش و اهمیت برنامه‌ها و اهداف تجاری در مباحث رشد و توسعه اقتصادی، طبقه‌بندی اطلاعات تجاری بر اساس اهداف مختلف و رصد تحولات آن‌ها گامی مهم در راستای اهداف توسعه اقتصادی کشور خواهد بود. در حال حاضر تنها طبقه‌بندی که برای ارائه اطلاعات تجارت خارجی کشور به طور جامع و با تواترهای مشخص در دسترس است، طبقه‌بندی نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالاها (HS) با جزییات هشت رقمی در گمرک جمهوری اسلامی ایران و با هدف اخذ تعرفه است.

بنابراین دسترسی به اطلاعات تجاری کشور بر اساس سایر طبقه‌بندی اقتصادی موجود در سطح بین‌المللی با اهداف تحلیلی مختلف، تا کنون امکان‌پذیر نبوده است. لذا دسترسی به آمار تجارت خارجی کشور بر اساس سایر طبقه‌بندی‌های اقتصادی با اهداف کلان و کالایی، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

ehsan abbasi

در این راستا معاونت امور اقتصادی برای پاسخ به این نیاز و با هدف تحلیل محصولات تجاری کشور بر اساس طبقه‌بندی‌های مختلف اقتصادی شامل SITC، BEC، ISIC، CPC و LALL اقدام به تهیه و طراحی «نرم‌افزار سیستم مبدل طبقه‌بندی‌های تجاری» ( (Trade Classifications Converter System (TCCS) از طریق برون سپاری نموده است، که اطلاعات تجارت خارجی کشور را از HS به سایر طبقه‌بندی‌های تبدیل می‌نماید.
مراسم رونمایی از آمار تجارت خارجی کشور استخراج شده از این نرم‌افزار بر اساس طبقه‌بندی‌های اقتصادی در 15 اردیبهشت ماه با حضور معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و رئیس کل گمرک در محل این وزارتخانه‌ برگزار و نرم‌افزار TCCS که قابلیت تبدیل کدهای HS به سایر طبقه بندی های اقتصادی در حوزه تجارت خارجی را دارد، معرفی شد.

سرعت بسیار بالا در پردازش داده، عدم وجود خطای عملیاتی، محیطی ساده و کاربر دوست، حداقل استفاده از منابع سخت افزاری و نرم افزاری و استفاده از کتابخانه های قدرتمند و سازمانی از جمله قابلیت های نرم افزار TCCS خواهد بود که به سیاستگذاران و محققان حوزه تجارت خارجی این امکان را می‌دهد تا تحلیل کلان و کالایی دقیق‌تری از ساختار تجارت کشور داشته باشند. این نرم افزار توسط احسان عباسی کارشناس نرم‌‎افزار شرکت تجارت پایدار ایرانیان برای وزارت امور اقتصادی و دارایی طراحی و تدوین شده است.

دیدگاه‌ها  

#1 امین غلامی 1398-02-26 17:13
احسنت بر جوان دشتستانی، جناب آقای احسان عباسی بسیار خرسندیم که شما این کار بزرگ را بالفعل کردید.
اگر خود باوری داشته باشیم، فرقی نمیکند کجای این کره خاکی باشیم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group