يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 | Sunday 19 May 2019

مدیر بهره برداری ونگهداری از تاسیسات آبی استان بوشهر با بیان اینکه پرداخت آب بها به نفع خود کشاورزان است گفت: ۴ میلیون مترمکعب از اب سد رییسعلی دلواری به آب شرب تخصیص یافته است.

به گزارش دیارجنوب اصحاب رسانه استان بوشهر در تاریخ 18 دیماه از شبکه آبیاری آبپخش و سد رییسعلی دلواری بازدید کردند.
مدیر بهره برداری ونگهداری از تاسیسات آبی استان بوشهر با اشاره به نزدیکی جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهارداشت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی سد رییس علی دلواری است که بزرگترین سازه آبی استان بوشهر میباشد.
وی اضافه کرد: اصحاب رسانه با توجه به اینکه حلقه بین مردم و ما می باشند در پاسخگویی به افکار عمومی بخصوص کشاورزان میتوانند باعث برطرف شدن سوالات و ابهامات باشند.
مهندس رضا چویلی از ساخت ۵ سد جدید در استان خبر داد و گفت: سد دالکی با 270 میلیون متر مکعب با قرارداد 400 میلیارد تومانی با هدف تامین آب کشاورزان – سد دشت پلنگ با 150 میلیون متر مکعب با قرار داد 350 میلیون یوان چین – سد باغان با 32 میلیون مترمکعب  با قرارداد 332 میلیون یوان– سد خائیز با حجم 16 میلیون مترمکعب در حال ساخت و سد باهوش با حجم 22 میلیون مترمکعب در مرحله تهیه اسناد مناقصه و مراحل قانونی میباشند.
وی در تعیین اولویتهای آب هر سد گفت: برنامه ریزی منابع اب هر سد از پیش تعیین شده است که با تامین آب شرب خدمات صنایع محیط زیست و آب بها برنامه ریزی شده است.
مدیر بهره برداری ونگهداری از تاسیسات آبی استان بوشهر با بیان اینکه ۴ میلیون مترمکعب از اب سد رییسعلی دلواری برای آب شرب برنامه ریزی شده است بیان داشت: بیشترین حجم آبگیری سد رییسعلی دلواری در سال 91 با 350 میلیون مترمکعب بوده است و کمترین حجم آبگیری در سال 96 با مجموع 85 میلیون متر مکعب بوده است.
وی تصریح کرد: برای ابیاری نخیلات پایین دست روند تحویل حجمی آب به میران هر 100 اصله نخل 4 ساعت آبیاری با دبی 150 لیتر آب در نظر گرفته شده است.
وی پرداخت آب بها را به نفع کشاورزان توصیف کرد و گفت: پرداخت آب بها در لایروبی و برطرف کردن مشکلات کانالها کمک بزرگی به خود کشاورز خواهد کرد که با پرداخت بموقع آن میتوان سهم بزرگی در تسریع رفع مشکلات آبیاری داشت.
مهندس رضا چویلی در خصوص میزان تخصصی آب به دستگاه آبشیرین کن سعدآباد اذعان داشت: برای آبشیرین کن سعدآباد یک تا یک و نیم میلیون مترمکعب در سال آب تخصیص یافته است.
وی در پاسخ به خبرنگار دیارجنوب در خصوص وضعیت ساخت سد چروم در بالادست سد رییسعلی دلواری و مشکلات بعد از آن گفت: سد چروم در حال مطالعه است و حوزه آبریز وقتی در پایین دست باشد باید حق و حقوقش رعایت شود.
وی تاکید کرد: در تابستان گذشته علیرغم وجود مشکلات در تامین اب در بالادست حقه ابه پایین دست تامین شد و مشکلی بوجود نیامد و اگر سدی در بالادست ساخته میشود حق و حقوق سد پایین دست رعایت خواهد شد.
یادآور میشود اصحاب رسانه از تاسیسات سد - میزان افت ورودی آب سد در چند سال اخیر – اتاق کنترل– دریچه خروجی اب و تونل های حمل بار در زمان ساخت سد بازدید کردند.

 rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1rasaneh sad 1

/

عکاس: مصطفی محمدزاده

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group