جمعه 3 اسفند 1397 | Friday 22 February 2019

برای اولین بار در جنوب کشور مرضیه صمصامی بانوی کارآفرین و کشاورز برازجانی در ادامه تحقیقات خود توانست چای ترش را برداشت کند.

به گزارش دیارجنوب : مرضیه صمصامی اولین تولید کننده ذرت رنگی در ایران است که مدت ۷ سال در زمینه تحقیقات کشاورزی فعالیت داشته است.

وی که توانست برای اولین بار کلم بروکلین را در دشتستان تولید کند در ادامه برای اولین بار در جنوب کشور بعد از تحقیقاتی طی دو سال آزمایشی و سازگاری با آب و هوای منطقه در تعداد ۱۲۰۰ بوته محصول چای ترش را برداشت کند.

مرضیه صمصامی در خصوص توجیه اقتصادی چای ترش گفت: در طی این دوسال در سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس مشتریان آنرا خصوصا در امارات و قطر پیدا کرده و باعث انگیزه برای کشت در سال جدید شد وامیدوارم در سال آینده بتوانم یک هکتار از محصول را زیر کشت ببرم که پیش بینی میشود بیش از 800 کیلوگرم چای در هکتار برداشت شود.

وی در ادامه در خصوص حمایت و همکاری نهادها و دستگاه های اجرایی گفت: در اوایل کارم رفتار مناسبی با توجه به زن بودنم با من نشد ولی بمرور زمان ذهنیتها در این خصوص تغییر کرد و امروز آقای قایدی رییس ترویج و خانم شمسی رییس امور بانوان روستایی جهاد کشاورزی در بازدید از مزرعه پرورش چای ترش ضمن استقبال حمایت خود را اعلام نمودند.

وی در ادامه بیان داشت: حتی اگر محصول چای ترش صادر نشود در استان بوشهر هم این محصول مشتریان فراوانی دارد که حتی مازاد بر محصول کاشته شده نیاز استان است.

مرضیه صمصامی در خصوص آینده کاشتهای خود برای اولین بار ابرازداشت: با توجه به آب و هوای استان و پتانسیل خوبی که برای کشت گیاهان دارویی دارد تحقیقاتی را در زمینه کشت این نوع بذر شروع کرده ام که با توجه به سازگاری آنها در ماه های آینده محصول گیاهی دارویی را برای اولین باز هم در جنوب کشور برداشت خواهم کرد.

 

chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1chaitorsh 1

دیدگاه‌ها

#1 روح اله 1397-09-08 09:42
صمصامی ها کارشون درسه

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group