چهارشنبه 18 تير 1399 | Wednesday 8 July 2020

به نظر می رسد اگر شنیده ها صحت داشته باشد باید منتظر بازگشت بنزین سوپر به جایگاه های توزیع سوخت باشیم.با این وجود هیچ کدام از اینها توجیهی برای پاسخ ندادن به افکار عمومی درباره چرایی نایاب شدن بنزین سوپر در چند وقت اخیر نیست.

سلام نو – سرویس اقتصادی: نایاب شدن بنزین سوپر از تابستان سال جاری آغاز شد. اگر چه در اقدامی ناشیانه تلاش شد تا این خبر شایعه تلقی شود اما واقعیت موجود که کمیابی بنزین سوپر در پمپ بنزین های سراسر کشور به ویژه پایتخت بود قابل انکار نبود. در حال حاضر گفته می شود بنزین سوپر در حال بازگشت به پمپ بنزین ها است.

به گزارش سلام نو، از همان ابتدای کمبود بنزین سوپر گمانه زنی های زیادی برای چرایی این مساله شد. گمانه زنی هایی که توسط مسئولان تایید و تکذیب می شد. شمار قابل توجهی از افراد می گفتند اصلی ترین دلیل کمبود بنزین سوپر صادرات این بنزین به کشورهای همسایه است. مساله ای که مسئولان و نمایندگان مجلس آن را تکذیب می کردند. هرچند تکذیب آنها آن قدر کم رمق بود که کمتر کسی می توانست نسبت به این تکذیب ها امیدوار باشد.

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس هم در واکنش به سوالات بی پاسخ درباره چرایی کمبود بنزین سوپر در پمپ بنزین ها پاسخ بی ارتباطی داده بود و گفته بود: "یکی از دلایل این کمبود می‌تواند افزایش چشمگیر مصرف سوخت در روزهای اخیر باشد." البته او توجه نکرده بود که این کمبود از تابستان آغاز شده است. او همچنین در تکمیل صحبت هایش گفته بود: "امروز بنزین یورو ۴ و یورو ۵ که در کشور تولید شده و در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود، بنزین با کیفیتی است." این در حالی است که کیفیت خوب بنزین یورو 4 و یورو 5 هم پاسخ قانع کننده ای برای نبودن بنزین سوپر در پمپ بنزین ها نیست.

در ادامه این تکذیب ها اسدالله قره خانی، دیگر عضو کمیسیون انرژی هم کمبود بنزین سوپر را بی ارتباط با صادرات بنزین به کشورهای همسایه می داند. او گفته است: بر اساس اطلاعات مدتی عرضه بنزین سوپر در جایگاه های سوخت کاهش یافته است اما این مسئله اصلا به صادرات آن مربوط نیست و بحث صادرات در میان نیست.

نکته جالب اینکه قره خانی هم پاسخ قابل توجهی درباره چرایی نایابی بنزین سوپر در پمپ بنزین ها نداده است و صرفا از پیگیری های خود برای رسیدگی به این وضعیت خبر داده و گفته قرار است بنزین سوپر به اندازه نیاز تولید و در جایگاه ها عرضه شود.

هدایت الله خادمی، نماینده ای که او هم عضو کمیسیون انرژی مجلس است با بیان اینکه توانایی تولید بنزین سوپر موردنیاز کشور در داخل وجود دارد با ابراز تعجب از این کمبود گفته اینکه اکنون اخباری در خصوص کمبود بنزین سوپر به گوش می رسد جای سوال دارد.

خادمی همچنین اظهار کرده است: شاید بخشی از فازهای پالایشگاه ها در حال پاکسازی یا تعمیرات هستند که باعث کاهش تولید و کمبود این بنزین در جایگاه های سوخت شده است. ما این موضع را با جدیت دنبال می کنیم تا دلایل آن روشن شود.

نکته جالب اینجا است که این نماینده مجلس هم همچون دیگران جواب قانع کننده و قطعی نمی دهد و از واژه شاید استفاده می کند. برآیند نظراتی که تاکنون داده شده بسیاری را به این نتیجه رسانده که چه بسا صادرات بی رویه بنزین سوپر راست است که بارها و بارها تکذیب شده صحت داشته است.

عضو اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در همین رابطه به میزان گفته به دلیل وجود تحریم‌های بین المللی برای صنعت نفت، صادرات بنزین به دلیل محدودیت‌های کمتر در اولویت قرار گرفته است و کمبود بنزین سوپر به افزایش صادرات آن به کشور‌های همسایه باز می‌گردد.

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت استان اصفهان اخیرا گفته است: "بنا بر وعده مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی کشور از همین هفته توزیع بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت استان اصفهان دوباره از سر گرفته خواهد شد." خبرهای مشابهی از شیراز و دیگر شهرها هم می رسد. به نظر می رسد اگر شنیده ها صحت داشته باشد باید منتظر بازگشت بنزین سوپر به جایگاه های توزیع سوخت باشیم.با این وجود هیچ کدام از اینها توجیهی برای پاسخ ندادن به افکار عمومی درباره چرایی نایاب شدن بنزین سوپر در چند وقت اخیر نیست.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group