شنبه 3 فروردين 1398 | Saturday 23 March 2019

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: با احداث سد ارغون بخشی از مشکل آب شرب کلمه حل خواهد شد و اعضاهای شورای اسلامی مسئول پیگیری و اظهار نظر در مورد آب شرب نیستند.

به گزارش دیارجنوب نشست مطبوعاتی مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر با رسانه های دشتستان برگزار شد.
شاهپور رجایی در خصوص استانهایی که مشکل اب شرب ندارند گفت: بخشهایی از کره زمین که نمود کمتری از مشکل آب شرب دارند کارشناسان در حل معضل انجا بموقع اقدام کرده اند تا هم اکنون بتوانند مشکل خود را برطرف کنند.
وی در خصوص وضعیت بارندگی در سالهای اخیر بیان داشت: در سی سال اخیر 238 میلیمتر متوسط بارندگی بوده که در ۱۵ سال اخیر 211 میلیمتر و در ده سال اخیر 190 میلیمیتر بوده که در سال گذشته به 107 میلیمتر رسیده است که نشان میدهد در دهه اخیر 20 درصد کاهش داشته ایم.
وی افزایش دما را در کم شدن آبهای زیرزمینی تاثیرگذار دانست و اذعان داشت: با افزایش دما تبخیر آب بیشتر شده و نیاز گیاهان به آب بطبع بیشتر شده که تعادل منابع آب را خودبخود بهم میزند.
وی از کاهش 30 درصدی میزان آورد رودخانه ها خبر داد و گفت: 1823 حلقه چاه در استان است که اکثرا متروکه هستند و بیشتر آنها از سال 85 به بعد حفر شده اند و قانونی در خصوص آنها وجود ندارد.
وی تاکیدکرد: در دولت آقای روحانی شورای عالی آب کشور فعال شد و با جلسات متعددی که با رییس جمهور و معاون اول آنها داشتیم تاکید بر برخورد با چاه های غیر مجاز و حتی پر کردن آنها با همکاری دستگاه های قضایی شد.
وی تصریح کرد: 140 میلیون متر مکعب مازاد برداشت از منابع زیرزمینی داریم که 65 میلیون مترمکعب ان مربوط به چاه های غیر مجاز است که بعد از سال 85 حفر شده اند و بیشترین آنها در شهرستانهای دشتستان و تنگستان است.
وی از پیشرفت 12 درصدی سد دالکی گفت و عنوان داشت: سد دالکی در حال حاضر فعال است و در سالجاری 10 میلیاردتومان به آن تخصیص پیدا کرده است.
رجایی در خصوص اعتبارات برای دیگر سدهای استان گفت: اعتبار برای سد باغان 5 میلیراد و 290 میلیون تومان – سد دشت پلنگ 5 میلیارد و 200 میلیون تومان و سد خائیر هم در حال حاضر فعالیت ناچیزی دارد.
وی در خصوص طرح اضطراری در دشتستان ابرازداشت: علاوه بر منابع موجود – حفر و تجهیز 11 حلقه چاه است که 5 حلقه آن برعهده آب منطقه ای و بقیه آن برعهده آب و فاضلاب است.
وی با بیان اینکه 40 درصد آب زیرزمینی در دشتستان برداشت میشود گفت: بخشی از آب شرب کلمه با احداث سد ازغون برطرف خواهد شد.
وی در خصوص میزان آب ورودی به دشتستان از طریق خط کوثر گفت: سهمیه استان بوشهر از خط کوثر 2440 لیتر برثانیه است که در چند سال گذشته تمام سهمیه خودمان را دریافت کرده ایم.
مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر با بیان اینکه این مدیریت در توزیع آب شهرها دخالتی ندارد اذعان داشت: اعضاهای شورای اسلامی شهارها مسئول پیگیری و اظهار نظر در مورد آب شرب نیستند.

abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1abmanteghe dashtestan 1

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group