دوشنبه 1 بهمن 1397 | Monday 21 January 2019

سرپرست هیات باستان شناسی کاخ های هخامنشی دشتستان گفت: با انجام کاوش های باستان شناسی در محیط پیرامون این کاخ ها براساس داده ژئوفیزیک، آجرهای شاخص این دوره در کاخ چرخاب کشف شده است.

به گزارش دیارجنوب به نقل از ایرنا، نصرالله ابراهیمی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این آجرها در بخشی از دیوار یک سازه خشتی متعلق به دوره هخامنشی در محوطه سنگ سیاه 2 و بقایای یک کف استقرار در محوطه سنگ سیاه 3 کشف شده است.
وی اظهار کرد: کاخ هخامنشی چرخاب در سال ١٣٥٠ در عملیات حفر کانال برای ساخت خط لولۀ انتقال آب از برازجان به بوشهر به صورت تصادفی در میان نخلستان های جبهۀ غربی شهر برازجان کشف شد و در همین سال هیاتی به سرپرستی دکتر علی اکبر سرفراز اقدام به کاوش در محدوده این اثر کرد و موفق به کشف بقایای پایه ستون های کاخی از دوره هخامنشی شد.
ابراهیمی بیان کرد: سرفراز دوباره این فرآیند را در سال ١٣٨٠ تکرار کرد و علاوه بر برداشت نهشته های ( رسوب های) سیلابی که در سالیان گذشته سطح کاخ را پوشانده بود، محدوده کاخ به صورت کامل مورد کاوش قرار گرفت و علاوه بر تالار مرکزی ایوان جانبی آن نیز سر از خاک بیرون آورد.
وی افزود: کار کاوش در محیط پیرامونی این کاخ در جبهه غربی و به فاصله ٥٠٠ متری به عنوان بخشی از فاز دوم پروژه باستان شناختی کاخ های هخامنشی برازجان و با هدف مطالعه ساختارهای معماری پیرامون آن انجام گرفت.

ajor cherkhab


ابراهیمی اضافه کرد: در این ارتباط با استناد به نتایج بدست آمده از بررسی ژئومغناطیس دو ترانشۀ 10 × 10 متر موسوم به Ch. II و Ch. III در جبهه های شمال غرب و غرب کاخ مورد کاوش قرار گرفت.
سرپرست هیات باستان شناسی کاخ های هخامنشی دشتستان گفت: در این فرآیند علاوه بر داده های منقول مانند قطعات سفالی قابل انتصاب به دوره های ساسانی و هخامنشی و قطعه سنگ های تراش خورده مربوط به پایه ستون و شال ستون ها، بقایای معماری و آوار از دوره های یاد شده از جمله آجرهای شاخص دورۀ هخامنشی به دست آمد.
وی افزود: کاوش موصوف و مطالعات تکمیلی متعاقب آن در این محوطه همچنان ادامه دارد.
ابراهیمی گفت: کاخ هخامنشی سنگ سیاه در فاصله حدود 9 کیلومتری شمال کاخ چرخاب و فاصله حدود پنج کیلومتری جنوب شرقی از کاخ بردک سیاه در سال 1350 در بررسی باستان شناسی به سرپرستی علی اکبر سرفراز کشف و توسط اسماعیل یغمایی در سال 1356 کاوش شد.
وی اضافه کرد: در بررسی های مقدماتی انجام شده در سال 1396 در قالب ' طرح باستان شناختی کاخ های هخامنشی برازجان' در شعاع کمتر از یک کیلومتری این کاخ، چندین محوطه اقماری همزمان با آن شناسایی شد که 2 محوطه با عنوان سنگ سیاه ٢ و سنگ سیاه ٣ مورد کاوش قرار گرفت.
ابراهیمی افزود: کاوش در محوطه سنگ سیاه 2 در ترانشه ای به مساحت 50 متر مربع منجر به کشف بقایای آوار و بخشی از دیوار یک سازه خشتی متعلق به دوره هخامنشی همراه با بقایایی از سفال، سنگ ها و اشیای سنگی تراش خورده کامل و نیمه تمام و سایر یافته های فرهنگی شاخص مشابه با دیگر کاخ های مکشوفه از برازجان شده است.
وی یادآور شد: در محوطه سنگ سیاه 3 نیز کاوش در محدوده کوچکی به مساحت 9 متر مربع منجر به کشف بقایای یک کف استقراری و نیز بخشی از سازه ای حرارتی به همراه قطعات سفالی که به احتمال زیاد متعلق به دوره هخامنشی و فراهخامنشی است، شده است.
شهرستان دشتستان با مرکزیت شهر برازجان قطب میراث باستانی استان بوشهر است.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group